A Népszavának a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) ügyvédje azt mondja: egyik ügyfelét a tanóráról hívta ki az igazgató, hogy közölje: mivel hónapokkal korábban elérte az öregségi korhatárt, nem taníthat tovább, rég nem is dolgozhatna az iskolában. Ott helyben, közös megállapodással szüntették meg a közalkalmazotti jogviszonyt. Nyitrai Károly szerint ez nemcsak jogilag vet fel aggályokat, de méltatlan is egy 30-40 évet a pályán dolgozó pedagógussal szemben.
A konkrét ügyben érintett pedagógust sem az intézményvezetés, sem az iskolafenntartó nem tájékoztatta sem a nyugdíjazásáról, sem az esetleges továbbfoglalkoztatása szükségességéről. Amikor kihívták óráról és elé tették a közös megegyezésről szóló nyilatkozatot, megemlítették, ha nem írja alá azonnal, a fizetését sem kapja meg. Nyitrai Károly ügyvédi levelet küldött az állami iskolafenntartónak, de válaszra sem méltatták.
Törvénysértő gyakorlat
A PDSZ ügyvédje szerint a tankerületekben egyre elterjedtebb gyakorlat az öregségi korhatárt elért tanárok jogviszonyának azonnali megszüntetése, noha a közalkalmazotti törvény szerint azt csak felmentéssel lehetne megtenni.
Ehelyett megpróbálják rávenni őket, hogy közös megegyezéssel vagy akár lemondással távozzanak. A pedagógusok többségét nem tájékoztatják megfelelően sem nyugdíjazásuk közeledtéről, sem pedig arról, hogy milyen jogszabályok vonatkoznak rájuk. Ha a munkáltató akarja megszüntetni a jogviszonyt, azt csak felmentéssel lehet.
Nyitrai Károly szerint felmentés esetén még nyolc hónapja van a pedagógusnak, aminek első négy hónapját ledolgozhatja. Amikor idős tanárokat közös megegyezésre, a jogviszonyról történő önkéntes lemondásra kényszerítik,
Nem számít a tanárhiány
A másik szakszervezet, a PSZ elnöke szerint akár közös megegyezéssel, akár lemondással szűnik meg nyugdíjazás előtt a jogviszony, az csak a munkáltatónak jó. Galló Istvánné azt mondta, az idős tanároknak joguk, hogy továbbfoglalkoztatásukat kérvényezzék, de ehhez az igazgató támogatása és az oktatási kormányzat jóváhagyása kell.
Korábban térképen mutattuk meg, mekkora a pedagógushiány.
A PSZ adatai szerint csak a tavalyi tanévben mintegy ötezer tanárnak szűnt meg a jogviszonya, közülük legalább 1400-an vonultak nyugdíjba, de a következő nyolc évben mintegy 40 ezer tanár éri el az öregségi korhatárt. Ennyi pályakezdő nem lesz, és a kormány szerint ugyan nem gond a pedagógushiány, az Európai Bizottság friss oktatási jelentése ezt komoly problémának nevezi. Brüsszel szerint a pálya azért sem túl vonzó a fiataloknak, mert a bérek még mindig 30 százalékkal alacsonyabbak más felsőfokú végzettséggel rendelkezőkénél.
Rétvári államtitkár szerint a tanárhiányt az igazgatóknak kell megoldaniuk, a probléma nem új, pedagógushiány az elmúlt években is előfordult.
(Kiemelt fotó:Thinkstock)