Háromszázezer forintot fizetett egy rutinműtétért egy magánklinikának, végül mégis életveszélyes állapotban került az intenzív osztályra Dunaújváros alpolgármestere. Szepesi Attila kálváriája egy, a combjában keletkezett zsírcsomóval kezdôdött. Jó ismerőséhez, egy országos hírű plasztikai sebészhez fordult segítségért – írja a Bors.
“A bal combomban keletkezett másfél kilós zsírcsomót április elején távolította el egy másfél órás operáció során. Miután hazamehettem, a seb szétnyílt, két hét múlva újra meg kellett műteni. Az orvos ismét hazabocsátott, ám május elejére a seb elfertőződött, begennyesedett” – mondta a lapnak.
Az orvos neve egy hete is felmerült, akkor egy komlói nő tett ellene feljelentést, mert mellműtétje után staphylococcus-fertőzést kapott. Most az alpolgármester is a rendőrséghez fordul.
Műhibák Magyarországon
Árulkodó és sokatmondó, hogy ma Magyarországon nincs hivatalos statisztikai adat az orvosi műhibák számáról (mígnem Amerikában a hatodik leggyakoribb haláleset a “megelőzhető orvoslási hiba” néven futó műhiba).
A D. A. S. JogSzerviz adatai alapján itthon a leggyakoribb műhibatípusok:
-téves gyógyszer alkalmazása
-diagnosztikai hiba (majd félrekezelés)
-felügyelet elmaradása
-késedelmes ellátás (tulajdonképpen a túl hosszú várólisták is ide tartoznak!)
-műtéttechnikai hiba (betegben felejtett olló, kesztyű, kendő és társai)
A leggyakoribb műhibák a D.A.S. JogSzerviz tapasztalatai szerint a téves gyógyszer alkalmazása, amikor nem a betegnek rendelték a gyógyszert vagy az adagolást túllépik, a diagnosztikai hiba, a tünetek téves értelmezése, és emiatt a betegség félrekezelése, továbbá a felügyelet elmaradása – az indokolt felügyelet elmaradása, ha emiatt egészségromlás áll fenn.
A leggyakoribb műhibák körébe tartozik még a késedelmes ellátás, amikor a beteg állapotára tekintettel hamarabb kellett volna a szükséges ellátást megkapnia, a műtéttechnikai hiba – olyan felróható hiba a műtét során, amely a beteg egészségromlását idézte elő.