A világhálón közzétett felvételek szerint a tüntetők betörtek a parlamentbe és a miniszterelnöki hivatalba.
Ez volt a második alkalom egy hónapon belül, hogy tüntetők nyomultak be a zöld zónába.
Szemtanúk szerint több tucat ember megsebesült a biztonsági erőkkel való összecsapásban. Más források szerint a rendfenntartók gumilövedékeket vetettek be a felbőszült tömeg ellen.
Az iraki állami televízió közölte, az incidens miatt – határozatlan időre – kijárási tilalmat rendeltek el Bagdadban. Röviddel ezután az iraki hadsereg azt közölte, hogy visszaszerezték a “teljes irányítást a helyzet felett”. A hadsereg szerint a beszivárgók, kihasználva azt, hogy az Anbár tartományban lévő, az Iszlám Állam uralta Fallúdzsa városért vívandó harcra készülnek a fegyveres erők, beszivárogtak az állami intézményekbe, hogy zűrzavart keltsenek.
A tömeget, amelynek nagy része – beszámolók szerint – Muktada asz-Szadr befolyásos síita hitszónok követőiből áll, az dühíti, hogy a kormány nem hagyta jóvá a régóta ígért korrupcióellenes reformokat, amelyeknek értelmében egy teljes egészében szakértői kabinetnek kellene felállnia. A tiltakozók haragját az is tüzelte, hogy májusban mintegy 150-en haltak meg az Iszlám Állam bagdadi terrortámadásaiban, amiért egyesek szerint a kormányt terheli a felelősség, mert nem biztosították az emberek védelmét.
A szakértői kormány létrehozása része azoknak a reformlépéseknek, amelyek megtörnék annak a politikai osztálynak a hatalmát, amely elterjedt vélekedések szerint vagyon- és befolyásszerzés céljával kihasználja az amerikai megszállás után bevezetett nemzetiségi és felekezeti kvótarendszert a törvényhozásban.
Asz-Szadr hitszónok hívei legutóbb április 30-án, csekély ellenállás mellett hatoltak be a zónába, és ugyancsak betörtek a parlament épületébe, az ott tartózkodó képviselőket pedig bántalmazták. (MTI)