Egy japán csillagásznak sikerült megörökítenie azt a pillanatot, amikor egy rejtélyes objektum – lehetséges, hogy a Geminidák meteorraj egy darabja – becsapódott a Hold felszínébe, írja az IFLScience.
Évente számos meteorzáport lehet megfigyelni a Földről, amelyek közül három emelkedik ki: a Perseidák augusztusban, a Kvadrantidák januárban, illetve a Geminidák meteorraj decemberben. Ezt a nevet azért kapták, mert hullócsillagaik olyanok, mintha a Gemini, vagyis az Ikrek csillagkép irányából futnának végig az égen.
A meteorraj szülőobjektuma az 1983-ban megtalált (3200) Phaethon, amely egy öt és fél kilométer átmérőjű földsúroló aszteroida. Különlegessége abban rejlik, hogy kisbolygó létére üstökösszerű tulajdonságokat is mutat. Pályáján a Naphoz közeledve erősen felfényesedik és csóvát ereszt, közben mintegy kipöfögi magából a Geminidák-meteorrajt.
Bár vannak bizonyos felvetések, melyek szerint a meteorrajok nagyobb, potenciálisan veszélyes objektumokat rejthetnek, a meteorok nagy része egyszerűen elég a légkörben. Daichi Fujii csillagásznak azonban sikerült megörökítenie, ahogy néhány objektum becsapódik a Holdba.
土星食終了後に月面衝突閃光がありました!2024年12月8日19時41分33秒に自宅から620fpsで撮影し、複数台の望遠鏡で捉えました(スロー再生)。月は大気がないため流星は見られずクレーターができる瞬間に光ります。まだデータ整理中ですが、6日17時26分27秒と7日18時3分6秒にも閃光を確認できています。 pic.twitter.com/QPmgJVMgQl
— 藤井大地 (@dfuji1) December 8, 2024
Robert Lunsford, az Amerikai Meteor Társaság munkatársa szerint azonban mivel a földi meteormegfigyelések szerint a sporadikus (szórványos) meteorok száma még mindig meghaladja a Geminidákat, nem kizárt, hogy ilyen objektumokat látni a felvételen.