Egy III. Gordianus császár idejéből származó, római mérföldkövet fedeztek fel Törökországban – írja az Arkeonews. A leletet egy mecset mellett találták meg, amelynek gyülekezeti tagjai – más járókelőkkel együtt – évtizedek óta ülőhelyként használták azt.
A kőre egy középiskolai irodalomtanár, Aydın Bal lett figyelmes, aki felfedezéséről értesítette az illetékes hatóságokat is.
A római kori mérföldkövek, más néven milliariumok fontos jelölői voltak a Római Birodalom kiterjedt úthálózatainak, amelyek segítették az utazókat a tájékozódásban. A milliariumokat jellemzően egy római mérföldenként, vagyis körülbelül 1480 méterenként helyezték ki, rájuk pedig számos hasznos feliratot véstek. Többek között szerepelt rajta az út neve, a legközelebbi település távolsága, illetve a császár vagy tisztviselő neve, aki a mérföldkő felállításáért felelt.
A most megtalált milliariumon található szövegből kiderült, hogy III. Gordianus nemcsak ezt a mérföldkövet állíttatta fel, hanem az egész utat, amely mellé kihelyezték, az ő utasítására építették újjá. A kő viszont felfedezésének időpontjában már nem az eredeti helyén állt, ugyanis az 1970-es években – amikor a mecsetet építették – a munkások elmozdították és az oldalára döntötték, azóta használták ülőhelyként.
A mérföldkövet egy helyi múzeumba szállították, ahol további vizsgálatok alá vetik majd.