Teljesen új sejttípust azonosítottak az emberi májban, amely a sérülések helyreállításában játszhat fontos szerepet – írja a Live Science. Ezek az úgy nevezett „vezérsejtek” ugyanis azért felelősek, hogy egészséges szöveteket juttassanak a gyógyuló sebekbe, ezzel elősegítve a regenerálódást.
Májunk alapvető feladata az, hogy segítsen eltávolítani a méreganyagokat a vérünkből, illetve a felesleget az emésztőrendszerünkből. Ez szervünk ismeretes továbbá kitűnő öngyógyító képességéről is, amellyel akár a vírusok, drogok és az alkohol okozta károkat is helyre tudja állítani.
Előfordul azonban, hogy az elszenvedett sérülés olyan mértékű, amilyennel a máj egyedül már nem tud megbirkózni. Ilyenkor akut májelégtelenség alakulhat ki, ami évente ezreket érint. Ennek a hirtelen fellépő állapotnak a tünetei közé tartozik a besárguló bőr, a túlzott vérzés, az agy megdagadása, valamint a sokszervi elégtelenség.
Az akut májelégtelenség bizonyos esetekben kezelhető gyógyszerekkel, azonban sokszor a mihamarabbi szervátültetés az egyetlen megoldás rá. Éppen ezért sürgető, hogy mihamarabb új terápiákat fejlesszenek ki, amelyek felerősítik a máj öngyógyító képességét.