Tudomány

Ez a hal durvább drog, mint az LSD

Gerard Soury / Getty Images
Gerard Soury / Getty Images

A francia Riviéra partjainál több étteremben is meg lehetett találni az étlapon az aranycsíkos tengeri durbincsot, vagyis a Sarpa Salpát, ami arabul annyit tesz: a hal, ami álmokat csinál. Az elnevezés nem véletlen, a Földközi-tenger, és az Atlanti-óceán Afrikához közeli vízi területein őshonos hal akár 36 óráig tartó, rémálomszerű trippet is képes lehet előidézni – írja az IFLScience.

A megfigyelések szerint a hatás eleinte leggyakrabban szédülés és hányinger, nagyjából két órán belül azonban súlyos hallucinációk kezdik gyötörni a fogyasztót. A halat a 2000-es évek közepén kezdték el komolyabban megvizsgálni a tudósok, azonban a mai napig nem tudták megmondani, pontosan mitől is okoz hallucinációt a hal fogyasztása.

Az ichthyoallyeinotoxizmusként, másnéven a hallucinogén halrészegességgént leírt jelenség azonban megfigyelések szerint leginkább a halak fejében található rejtélyes anyagra vezethető vissza.

Egy tanulmány szerint emellett a máj és a belső szervek is erősen mérgezőek lehetnek. Megint egy másik publikáció azt emelte ki, hogy egy algatípus, amellyel a hal táplálkozik, olyan toxinokat tartalmaz, amely felhalmozódhat az állat májában, így akár mérgezést is okozhat.

A kutatók azt is megvizsgálták, mikor a leggyakoribb a halaktól származó mérgezések aránya, ám furcsa módon úgy tűnik, hogy a mérgezés mértéke egész évben ingadozik. A feltételezések szerint azonban ősszel a legmagasabb az állatokban a méreg mennyisége.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik