Talán nem meglepő, de a forró és a hideg zuhany eltérően hat a szervezetre – írja az IFLScience. Egy 2018-as elemzés alapján az emberek többségének meglehetősen kiszámíthatóak a preferenciái, ha a víz hőmérsékletéről van szó: átlagosan a 40-41 Celsius-fokos zuhanyzást szeretjük.
Tanulmányok szerint a meleg víz hatására jobban aludhatunk, enyhülhet a test feszültsége, az izomfáradtság és talán az olyan hosszabb távú problémák is, mint az ízületi porckopás. A forró zuhany emellett a keringésre is kedvezően hathat: a hőhatásnak kitéve az erek kitágulnak, a meleg vízbe merüléstől pedig javul az artériák merevsége, illetve fokozódik a véráramlás a krónikus szívelégtelenségben szenvedőknél.
A nagyobb hőnek ugyanakkor hátulütői is vannak. Sejal Shah bőrgyógyász a Women’s Health-nek azt mondta, a forró víz megfosztja a bőrt a természetes olajaitól, ami száraz, viszkető bőrhöz, végül pedig ekcémához vezet. Hasonló szárító hatás figyelhető meg a haj esetében is. A vérnyomáscsökkentő hatás ráadásul veszélyessé is válhat, a forró zuhany alatt előfordulhatnak ájulások.
Régen, a 18-19. században úgy vélték, hogy a jeges víz alkalmas a mentális zavarok kezelésére. Ma már tudjuk, hogy a hideg zuhany egyéb módon segítheti a szervezetet, javíthatja például az immunrendszer működését. Ennek oka egyelőre vitatott, hátterében talán a szimpatikus idegrendszer, a hidegre adott üss vagy fuss reakció állhat.
A hűvös zuhany a forróhoz hasonlóan segítheti az áramlást, igaz, eltérő módon. A hatás a fürdés végénél jelentkezik, ilyenkor a testnek keményen meg kell dolgoznia, hogy felmelegedjen, ez pedig növeli a bőr felé történő áramlást. A különösen hideg, 14 Celsius-fokos víz ráadásul az anyagcserét is gyorsíthatja, akár 4,5-szeresére is. Lindsay Bottoms, a Hertfordshire-i Egyetem munkatársa szerint a hűvös víz emellett éberséges is előidézhet, idősebb felnőtteknél az arcra vagy a nyakra téve például fokozza az agyműködést. A hideg zuhany végezetül a depresszió tüneteit is enyhítheti.
A forró vízhez hasonlóan itt is vannak negatív hatások. A túlzottan hideg zuhany miatt a szervezetet sokkhatás érheti, ami hiperventilációhoz vagy akár szívrohamhoz is vezethet.
„A legjobb megoldás az, ha az ember vesz egy meleg, langyos zuhanyt, majd az utolsó néhány másodpercben hideg öblítéssel fejezi be a fürdést, hogy a hideg víz előnyeit is kiélvezze” – mondta Carl Thornfeldt bőrgyógyász a The Healthynek. Mivel a hűvös víz valójában nem viszi le a testhőmérsékletet, a kánikula alatt felesleges szélsőségesen hidegben zuhanyozni.