Még mindig nem igazán tudni, hogy a magyar kormány mi alapján ajánlgatja egyik vakcinát a másikra emlékeztető oltásként, mivel az erre vonatkozó kutatások eredményei csak most kezdenek el csorogni. Egy friss tanulmány például (ami még csak preprintként jelent meg a medRxiv preprint portálon) az Egyesült Államokban kapható vakcinákat vizsgálta, azaz a Pfizert, a Modernát és a Johnson&Johnsont. A preprint azért kapott ekkora nyilvánosságot, mert pénteken vizsgálta meg a témát az Élelmiszer- és gyógyszerfelügyelet (FDA).
Összesen 458 önkéntest osztottak kilenc csoportba, nagyjából 50 önkéntessel minden csapatban. Az alanyok négy-hat hónapra kapták meg az emlékeztető oltást. Teljesen véletlenszerű volt, hogy ki milyen harmadik vakcinát kapott: akinek az első két oltása Moderna volt, az kaphatott harmadik Modernát, J&J-t vagy Pfizert is.
Az eredmények azt mutatták, hogy a vakcinakeverés biztonságos, de valószínűleg mellékhatásokkal jár (hidegrázás, láz, fejfájás vagy fáradtság). A kutatás során csak két esetben rögzítettek súlyos eseményt, veseelégtelenséget egy esés következtében, illetve epeduzzadást, de egyiknek sem volt köze a vakcinációhoz.
A vakcinakeverés az alábbiakban volt a leghatásosabb:
- a legjobban azok jártak, akik J&J vakcinát kaptak elsőre, ilyenkor egy Moderna emlékeztető oltással lehetett a legjobb immunválaszt kapni, de a Pfizer is jól szerepelt. Egy J&J emlékeztető oltással minimális volt csak az antitestek számának növekedése.
- egy korábbi Moderna oltássor után mind a Pfizer, mind a Moderna jól szerepelt.
- egy korábbi Pfizer oltássor után a Moderna volt a legjobb választás, de a Pfizer is segített.
- az mRNS-technológiás oltásokra a vektorvakcina kicsit javított az immunválaszon, de nem jelentősen. Ez azt mutathatja, hogy nem feltétlenül minden keverés lehet hatásos.
Korábbi kutatások vizsgálták már az AstraZeneca és a Pfizer vakcinájának kombinációját, és biztonságosnak és hatásosnak találták. A Szputnyikkal kapcsolatban nem tudunk ilyen kutatásokról.