Az Oxfordi Egyetem a brit állam támogatásával elkezdi tesztelni az ivermectin koronavírus elleni alkalmazását – számol be róla a Reuters. A szer korábban jól szerepelt laboratóriumi kísérletekben, szövettenyészetek esetében csökkentette a vírus szaporodási rátáját, de számottevő, komoly klinikai kutatás még nem született, ami a hatásosságát bizonyította volna az emberi szervezetben. A rendelkezésre álló kutatások jelentős része vagy nagyon alacsony résztvevőszámmal készült, vagy nem lehetett kizárni a placebóhatást, vagy nem hozott pozitív eredményt. Az Oxfordi Egyetem most egy korábbi kis kutatásra épül, ami azt mutatta ki, hogy ha a fertőzés elején kapják a betegek az ivermectint, a szer csökkentheti a vírusterhelést, és enyhítheti a tüneteket.
Egy januárban zajló, PRINCIPLE névre keresztelt kutatás azt bizonyította, hogy az azitromicin és a doxiciklin hatástalan a fertőzés ellen, ha annak a korai szakaszában adják. Ezért keresnek most az Oxfordi Egyetem kutatói olyan szereket, amelyek a korai szakaszban is hatékonyak lehetnek.
Az Európai Unióban az ivermectin tartalmú szerek egyes féregfertőzések kezelésére rendelkeznek engedéllyel, valamint bőrön alkalmazott készítményeinek alkalmazását jóváhagyták egyes bőrbetegségek kezelésére. Ezen kívül állatgyógyászatban engedélyezett az EU-n belül. Az ivermectin széles spektrumú parazitaellenes szer, amelyet elsősorban az EU-n kívül is az állatgyógyászatban alkalmaznak, de néhány esetben elhanyagolt, súlyos trópusi parazitafertőzésekben emberen is használják, többnyire külsőleg, kenőcs formájában.
Az Európai Unió egészségügyi szervezetei, a WHO és az amerikai Betegségmegelőzési és Járványügyi Központ (CDC) is felszólalt már a használata ellen, azt csak ellenőrzött klinikai kutatásokban javasolta, otthoni szedésre semmiképpen sem, néhány országban azonban, mint például Indiában is, már a hagyományos kezelési protokoll része. Az Oxfordi Egyetem azért vonja be a szert a PRINCIPLE kutatássorozatba, hogy végre komoly, nagy résztvevőszámmal rendelkező, duplavak és random kutatásban is kiderüljön, hatásos-e a koronavírus ellen.