Egy hírhedt kalóztámadás nyomaira bukkanhattak az amerikai New England régióban – írja a Live Science. A térségben az elmúlt években több olyan közel-keleti érme is előkerült, melyeket 1695-ben John Avery (Henry Every) és kalózai kaparinthattak meg a Gandzs-i-szavai kifosztása során. A hajón Mekkából az indiai Mogul Birodalomba tartó zarándokok utaztak.
Jim Bailey Rhode Island-i amatőr régész 2014-ben, egy egykori gyarmati település közelében találta meg az első érmét. Később Rhode Island, Massachusetts, Connecticut és Észak-Karolina területén további pénzeket is felfedeztek. Elképzelhető, hogy az érméket John Avery és legénysége költötte el Észak-Amerikában.
A kalózok 1695-ben a Vörös-tengeren tevékenykedtek, itt támadtak rá Aurangzeb mogul sah hajójára. A források alapján John Averyék mindenkivel végeztek a Gandzs-i-szavain, és rengeteg aranyat, illetve ezüstöt vittek magukkal. Az eset után nemzetközi hajtóvadászat kezdődött.
A kalózok a támadást követően az Újvilágba menekültek.
Egyes források alapján John Avery végül Írországba utazott, és ott is halt meg.
A Bailey által felfedezett érmét 1693-ban verték Jemenben. Később 13 további, feltételezhetően a Gandzs-i-szavairól származó érmét is találtak New England területén. Az amatőr régész úgy véli, árulkodó, hogy egyik lelet sem datálható 1695 utánra. Bailey szerint a források azt sugallják, hogy a hírhedt kapitány egy ideig rabszolgakereskedőként tevékenykedett Amerikában, az érméket pedig ekkor költötték el a kalózok.
Fontos kiemelni, hogy Bailey amatőr, kutatása ennek ellenére izgalmas. A korszakból nem tudni arról, hogy Észak-Amerika telepesei közvetlen kapcsolatban álltak volna a Közel-Kelettel, így lehetséges, hogy az érmék valóban a kalózok közvetítésével jutottak el az Újvilágba.