Közleményt adott ki az Egyesült Államok Nemzeti Egészségügyi Intézeteinek (NIH) egyik alosztálya, az Országos Allergiás és Fertőző Betegségek Intézete az AstraZeneca tegnap bejelentett eredményeit illetően: az intézet adatokat és biztonságot monitorozó testülete megkérdőjelezte a vakcina hatékonysági százalékát, és utalt arra, hogy a gyártó régebbi, elavult adatokból dolgozhatott.
A közlemény elég szűkszavú, mindössze ennyit említ, valamint azt, hogy ez módosíthatott a hatékonysági eredményeken. A NIH felkérte az AstraZenecát, hogy a testülettel együtt dolgozva fésüljék át a számokat és az eredményeket még egyszer. Fontos megjegyezni, hogy
Az Egyesült Államokban készült hármas fázisú klinikai kutatás az AstraZeneca eddigi legnagyobbja volt, 32449 fő részvételével végezték. A köztes eredmények alapján a vakcina hatékonysága a tünetes COVID-19 megelőzésében 79 százalék volt, a súlyos vagy kritikus állapotú betegség megelőzésében, illetve a kórházi kezelés kivédésében a hatékonyság 100 százalékos.
A gyártó megjegyezte, hogy az amerikai kutatásban négy hetes különbséggel adták be a két AstraZeneca oltást, korábbi kísérletekből pedig kiderült, hogy a hosszabb várakozási időtartam hatékonyabbá teszi a vakcinát – így az Egyesült Államokban is valószínűleg kitolják majd 12 hétre a két adag közötti szünetet, ha ott is engedélyezik az oltóanyagot.
A NIH közleményével kapcsolatban megkerestük az AstraZenecát, a vakcinagyártó a következőt válaszolta: „a tegnapi nap folyamán közzétett eredmények egy előre meghatározott időközi elemzés adatai voltak, amely 2021. február 17-ig bezárólag tartalmazta a vizsgálatból származó adatokat. Elvégeztük a vizsgálat elsődleges eredményeinek előzetes értékelését is és az eredmények összhangban vannak a tegnap közzétett időközi elemzés során kapott értékekkel. Jelenleg a statisztikai feldolgozás ellenőrzése folyik. Haladéktalanul felvesszük a kapcsolatot a független biztonságossági adatellenőrző testülettel (independent data safety monitoring board – DSMB), hogy megosszuk velük a legfrissebb hatékonysági adatok elsődleges elemzésének eredményeit. Az elsődleges elemzés eredményeit terveink szerint 48 órán belül közzétesszük.”