Egy friss tanulmányban a szerzők azt írják, kivételes kövületet azonosítottak Kínában – írja az IFLScience. Ez az első alkalom, amikor egy olyan, nem a madarakat is magába foglaló Avialae kládba tartozó dinoszauruszt találtak, amely egy halom tojáson ül. A fosszíliában a 70 millió éves embriók maradványai is fennmaradtak, az eltérő fejlettségi állapot alapján úgy tűnik, az utódok nem egy időben keltek volna ki.
Shundong Bi, az Indianai Pennsylvaniai Egyetem munkatársa és a tanulmány vezető szerzője szerint ez az első kövület, amelyben egy felnőtt oviraptorida helyezkedik el embirókat tartalmazó tojások felett.
A különleges leletet a kínai Kancsounál tárták fel – fészkelő oviraptorida-maradványokra egyébként eddig csak a Góbi sivatagban bukkantak. Úgy tűnik, a nem avialae fajok esetében is voltak olyanok, amelyek a mai tyúkokhoz hasonlóan költötték ki tojásaikat.
Bi szerint az, hogy a tojások ne egyszerre keljenek ki, ritka lehetett a dinoszauruszoknál, a jelenség még a mai madarak esetében sem túl gyakori. A felfedezés segíthet jobban megérteni a dinoszauruszok szaporodását: úgy tűnik, a folyamat jóval sokszínűbb és komplexebb volt, mint eddig hitték.