Egy közelmúltban megjelent tanulmány alapján az idegen civilizációk képesek lehetnek energiát előállítani a fekete lyukak segítségével, a szakértők pedig észlelhetik a folyamat nyomait – írja a Space.com.
Luca Comisso, a Columbia Egyetem asztrofizikusa és a csapat tagja szerint a kérdés az, miként tudja egy távoli megfigyelő felismerni a fekete lyukaknál zajló energiakinyerést. A szakértő kiemelte, tanulmányukban a jelenség elméleti, fizikai részével foglalkoztak, kollégáival azonban már dolgoznak a gyakorlati alkalmazáson.
Nem ez az első alkalom, amikor felvetik, hogy energia állítható elő a fekete lyukaknál. A 2020-as fizikai Nobel-díjas Roger Penrose már 1969-ben leírta, hogy elvileg lehetséges az eljárás. A kutató arra jutott, hogy ahogy a fekete lyuk elképesztő sebességgel forog, a részecskék kettéválnak, egyik felük pedig az eseményhorizonton kívül fekvő, kaotikus ergoszférába kerül, mielőtt magába a fekete lyukba zuhanna. A számítások alapján az ergoszférában eső objektumoknak negatív energiája lehet, amit egy kellően fejlett civilizáció energia létrehozására használhat fel.
Comisso és társai azt feltételezik, hogy nemcsak egy-egy részecske, hanem a plazma is képes ily módon kettészakadni – ezáltal még több energia hasznosítható. A szakértők úgy gondolják, hogy a jelenség mágneses újracsatlakozást eredményez az eseményhorizonton, ami a mágneses tér átrendeződésével jár. Hasonló folyamatot időnként a Nap felszínén is meg lehet figyelni.