Tudomány

Őskori ikerpár sírjára bukkantak a Duna partján

Megtalálhatták minden idők legkorábbi, ikreknek készült nyughelyét – írja a Live Science. A 31 ezer éves sírt Ausztriában fedezték fel.

Az egyik fiú nagyjából 7 hetesen halt meg, később nyughelyébe temették testvérét is.

A lelőhelyet bemutató tanulmányban azt írják, nem messze egy második sírt is feltárták, ebben egy 3 hónapos csecsemő feküdt.

A különleges lelőhelyet 2005-ben azonosították a Duna partján fekvő Krems-Wachtbergnél. Az ikrek testét okker takarta, az anyag valószínűleg segítette a maradványok konzerválódását. A nyughelyben gazdag sírmellékeket, többek közt mamutcsontból készített tárgyakat is feltártak. Bár a felfedezés már 2005-ben is szenzációsnak számított, akkor még semmit sem tudtak a gyermekek közötti kapcsolatról, az elhunytak koráról, illetve neméről.

Kép: HANS KLAUS TECHT / APA-PictureDesk / APA-PictureDesk via AFP

Az új vizsgálatban a szakértők a három csontvázat átfogó genetikai elemzés alá vetették. Ron Pinhasi, a Bécsi Egyetem munkatársa és kollégái arra jutottak, hogy a közös sírban egy ikerpár feküdt, míg a másik nyughelyben harmadfokú fiú rokonukat temették el. A szakértők szerint a krems-wachtbergi a legkorábbi ismert ikersír, azt viszont nem tudni, hogy a korszakban a hasonló temetkezések mennyire lehettek gyakoriak.

Azt sem tudni, hogy mi okozta a gyermekek halálát. A sírok gazdagsága alapján megállapítható, hogy haláluk súlyosan érintette a helyi vadászó-gyűjtögető közösséget.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik