Egy új vizsgálat alapján rövid idő alatt javulhat a gyermekek immunrendszere, ha játszóterüket természetesebbé alakítják – írja az IFLScience. A Helsinki Egyetem vezette csapat tíz finnországi óvodában összesen 75 három-ötéves gyermekkel kísérletezett.
A kutatók azt elemezték, hogy az óvodák udvarának környezete miként hat a kicsik bél- és bőrbaktériumaira, illetve az immunrendszerükről árulkodó fehérjékre. A vizsgálatban az óvodákat három csoportba osztották: az elsőben meghagyták az eredeti udvart, a másodikban erdei növényeket telepítettek a játszótérre, a harmadikban pedig a gyermekek az óvodai foglalkozások keretében eleve kijártak a közeli erdőbe.
Aki Sinkkonen, a Turkui Finnországi Természeti Erőforrások Intézetének szakértője és a csapat tagja szerint meglepte a csapatot, hogy ilyen tiszta adatot kaptak, hiszen a vártnál kisebb mintával tudtak csak dolgozni.
![Így hat a természet a gyermekek egészségére 1](https://s.24.hu/app/uploads/2020/10/gettyimages-1151990006-e1603095679415-1024x576.jpg)
A testünkben megtalálható baktériumok elengedhetetlenek az egészség megőrzéséhez. A kutatók ma már tudják, hogy a környezet képes befolyásolni mikrobiomunkat, a városi szennyezések például nem kedveznek a hasznos baktériumoknak. A friss tanulmány újabb bizonyíték arra, hogy nagyon hasznos, ha a gyermekek a szabadban, természetes környezetben játszhatnak.