Tudomány

Teljesen kihalt egy nagyon ritka halfaj

Kihalt egy horgászhalféle az óceánokban, ami azért is borzasztó hír, mert ez az első eset, hogy egy olyan halfaj pusztul ki teljesen, amit még képesek voltunk az elmúlt évtizedekben megfigyelni – írja az IFL Science. Ez a történés bizonyítja, hogy még az óceánok mélye sem jelent védettséget a fajok számára. Még rosszabb, hogy szakértők szerint nemcsak a most kihalt horgászhalféle, hanem valószínűleg a családból

több más alfaj is kihalt már, csak nem tudunk róla.

Ezek a halak egyébként nagyon furcsán fejlődtek: a most kihalt Sympterichthys unipennis, csakúgy, mint a többi horgászhalféle, mellúszóival nem úszik, hanem sétál a tengerfenéken. Ausztráliánál 14 ilyen halfaj élt, nagy részüket azonban ebben az évszázadban már nem látták. A Sympterichthys unipennis utolsó megvizsgált példányát a korai 1800-as években fogták ki. Az IUCN szerint most már több, mint valószínű, hogy kihalt, hiszen 200 éve senki nem látott belőle egyetlen példányt sem, így hivatalosan is annak minősítette.

Brachionichthys hirsutus, szintén veszélyeztetett. Kép: Getty Images

A Tasmaniai Egyetem kutatói szerint az ausztrál horgászhalfélék nagy részéből nem ismerünk élő példányt, de a tudósok bizakodók, főleg azokkal kapcsolatban, amelyek a mélyebb vizekben élnek.

Az állatok pusztulásának valószínűleg a Tasmania szennyezett vízgyűjtőjéből kiáramló fokozott üledékmennyiség, a klímaváltozás és a túlzott halászat az oka.

Főkép: a szintén veszélyeztetett pöttyös horgászhal. Kép: Biosphoto / Muriel Duhau

Ajánlott videó

Olvasói sztorik