Szakértők egy csoportja datolyapálmákat növesztett Jézus korabeli magok segítségével – számol be az MTI. A kutatók célja az, hogy idővel olyan datolyát hozhassanak létre, melyhez hasonlót kétezer éve ettek a Júdea területén. A kísérletben különböző ókori lelőhelyekről származó magokat használtak.
Szarah Szallon, a jeruzsálemi Hadassza Orvostudományi Központ igazgatója és a csapat vezetője szerint ha sikerül megalkotni a gyümölcsöket, azok mégsem igazi júdeai datolyák lesznek.
Akkoriban sem magvakból termesztették a gazdák a datolyapálmát, hanem akárcsak napjainkban, a nagyon szépen termelő nőnemű növényeket klónozták”
– mondta a szakértő.
A datolyát mai tudásunk szerint először az Arab-félszigeten és Mezopotámiában, a mai Irakban termesztették több mint 6000 évvel ezelőtt, onnan terjedt el Júdeában és a Földközi-tenger térségében. A híres júdeai datolyát nagyban exportálták erről a vidékről egészen az iszlám hódításig, a 7. század végéig. A gyümölcs jó tulajdonságairól, így hosszú eltarthatósági idejéről és gyógyító hatásáról számos korabeli szerző beszámolt. A régió konfliktusokban gazdag történelme ugyanakkor nem tett jót a nagy odafigyelést igényló növénynek, a termesztése a 19. századra véget ért.
A magokon elvégzett genetikai elemzésből az is kiderült, hogy minél régebbi volt egy mag, annál keletibb volt, tehát jobban hasonlított a Perzsa-öböl térségének növényeire.