A sárkányfenyők (Wollemia nobilis) túlélték a dinoszauruszokat, de félő volt, hogy az Ausztrália-szerte pusztító bozóttüzek végzetesek lehetnek számukra. A különleges, veszélyeztetett faj a kelet-ausztráliai Wollemi Nemzeti Parkban, Sydneytől észak-nyugatra nő – írja az MTI.
A környéken tomboló tűz a Wollemi Nemzeti Parkban is hatalmas pusztítást végzett, de a tűzoltóknak hála, a sárkányfenyőket sikerült megmenteni a levegőből szétszórt oltóanyag és egy öntözőrendszer segítségével.
“Néhány fa elégett, de a faj többi példánya megmenekült a tűzvésztől” – jelentette be szerdán Matt Kean, Új-Dél-Wales környezetvédelmi minisztere.
Ausztráliában gyakoriak a nyári bozóttüzek, de idén katasztrofális mértékűvé váltak. Mindeddig 29 halálos áldozatot követelt a tűz, országszerte több mint 2500 otthon lett a lángok martaléka és mintegy egymilliárd nagyobb állat pusztult el.
A Wollemia nobilist a botanikusok rég kihalt növénynek hitték, mert létezéséről sokáig csak fosszíliák adtak hírt. A legrégebbi maradvány 91 millió éves volt, míg egy ausztrál természetvédelmi őr 1994-ben meg nem találta a kihaltnak hitt fa élő példányait. David Noble a Sydneytől 200 kilométerre fekvő Wollemi Nemzeti Park egyik keskeny szurdokában lelt rá a sötétzöld lombú, csokoládébarna törzsű, különleges facsoportra, a botanikusok pedig megerősítették: valóban a Wollemiát találták meg.
Főkép: SAEED KHAN / AFP