Nincs a világon még egy olyan állatfaj, amellyel annyira szoros lenne az emberiség kapcsolata, mint a kutyával. A barátság ősi időkre nyúlik vissza: a farkas volt az első élőlény, amelyet az emberek háziasítottak. Hogy ez pontosan mikor történt, arról megoszlanak a vélemények, a domesztikáció kezdetén legkorábban 30 ezer, legkésőbb 10 ezer évvel ezelőttre teszik – írja az Insider.
Hogy a háziasítás miért indult el, szintén kérdéses. A legvalószínűbb az, hogy az állatokra a vadászatok és a lakóhelyek védelme miatt volt szükség. Hasonló módon azt sem tudni, hogy melyik farkasfajt szelídítették meg a korai emberek: bár sokáig úgy vélték, hogy a szürke farkas lehet a kutyák őse, a régészeti és genetikai vizsgálatok ezt az elméletet már részben cáfolták.
Mára a kutya és ember kapcsolata majdhogynem szimbiotikussá vált.
Ennek egyik fő oka, hogy mindkét faj rendkívül társas. Az állatokon elvégzett vizsgálatok szerint a hiperszociális viselkedést a kutyák esetében ugyanaz a gén okozza, amely az embereknél egy barátságossággal és bizalommal járó fejlődési rendellenességet, úgynevezett Williams-Beuren-szindrómát vált ki.
A kutyák személyiségét a genetika mellett a környezet is komolyan befolyásolja. Turcsán Borbála, az ELTE munkatársa és kollégái kutatásaik során arra jutottak, hogy a gazdák négy fontos vonásban képesek alakítani az általuk nevelt kölykök személyiségét: nyugodtság, taníthatóság, társasság és bátorság.
Egy másik ELTE-s vizsgálat azt is felfedte, hogy az állatok képesek értelmezni az emberi beszédet. A szakértők az ebek agyát vizsgálva felfedezték, hogy az élőlények jutalmazásért felelős agyi útvonala igen aktívvá vált, amikor dicsérő szavakat hallottak. Úgy tűnik, hogy a kutyák nemcsak a beszéd módját, hanem bizonyos szintig a szavak jelentését is megértik.
A japán Szagamihara Egyetem vizsgálata szerint amikor egy ember egy kutyával tartja a szemkontaktust, szervezetében egy „szeretethormon”, oxitocin szabadul fel. Az ebek emellett az emberi érzelmeket is képesek utánozni a testbeszéd és a hangképzés segítségével.
A kapcsolatok kialakítását tovább segíti a tény, hogy az állatok fel tudják mérni, hogy egy-egy ember segítséget vagy éppen akadályt jelent számukra. Mivel az ebek hosszú távú memóriája kimagasló, ha egy személyhez sok jó élményük kötődik, arra később is emlékezni fognak.
A kutyák tehát egyedi természetük miatt rengeteg szempontból hasonlítanak ránk, nem csoda, hogy sokan az ember legjobb barátjaként tekintenek rájuk.
Kiemelt fotó: Pixabay