Ez az első jura időszaki dinoszaurusz, amelyet Olaszországban találtak. A milánói Természettudományi Múzeum szakemberei szerint ez a legősibb ismert ceratosaurus, és a legnagyobb teremtű húsevő dinoszaurusz, amely ebből a földtörténeti időszakból származik.
Elképesztő, hogy megmaradt
A ceratosaurusok a theropoda dinoszauruszok egy csoportja, az egyik elmélet szerint a ceratosaurusokhoz tartoznak a késő jura és a késő kréta korok között élt olyan theropodák, mint a ceratosaurus, az elaphrosaurus és az abelisaurus, amelyek fosszíliáit főleg a déli féltekén találták meg – írja az MTI.
A maradványokon talált nyomok alapján a tudósok arra a következtetésre jutottak, hogy az állat teteme a tenger mélyére került, ahol az ott élő tengeri állatok rágcsálhatták, mielőtt a tenger mélye elnyelte. Akkor került a szárazföldbe, amikor mintegy 30 millió éve az Alpok formálódni kezdett.
Csoda, hogy túlélt ennyi eseményláncolatot: elsodorta a tenger, majd úszott a felszínen, elsüllyedt és majszolták a tengeri állatok. A mélytengeri áramlatok megmunkálták, eltemették, majd egy hegyláncba emelkedett és nem olyan rég robbanóanyagok szétrobbantották
– magyarázta Cristiano Dal Sasso, a múzeum paleontológiai osztályának kurátora.
Négy ujja volt
A maradványok feltárása bonyolult művelet volt, mert ipari munkások dinamittal felrobbantották a bányát, amely a megkövült tetemet rejtette, és a robbanás több száz darabra törte a fosszíliákat. A megkövült csontokra 1996-ban bukkant a Milánótól mintegy 80 kilométerre északkeletre fekvő Saltrio közelében lévő márványbányában egy amatőr fosszíliavadász. Del Sasso és kollégái ez után szállták meg a térséget és tárták fel a maradványokat.
A megtalált 132 csont közül sok töredezett, de elég bizonyítékot találtak arra, hogy ennek a dinoszaurusznak négy ujja volt.
Illusztráció: Egy, a késő Jura korban élt ceratosaurus – MARK GARLICK / SCIENCE PHOTO LIBRARY