Egy új, Primates folyóiratban megjelent tanulmányban a szerzők azt írják, magyarázatot találtak arra, hogy miért szeretik a japán makákók a forró fürdőt – számol be a Business Insider.
A japán makákó a legészakabbra élő majomfaj. A példányok telenként hosszú bundát növesztenek, és előszeretettel mártóznak meg a hőforrásokban. A meleg vízben ázó makákók turisták tömegeit vonzzák a Dzsigokudani Majomparkba.
A majmok fürdőzését először 1963-ban figyelték meg a kutatók – akkor egy nőstény mártózott meg egy hotel medencéjében. Mivel az állatok márciusban, a hideg hónapokat követően felhagynak a hőforrások látogatásával, a szakértők azt feltételezik, hogy az állatok felmelegedni járnak a vizekhez.
Utóbb a Dzsigokudani Majompark külön medencét is épített a makákók számára. A megfigyelések alapján 2003 óta a nőstények 31 százaléka rendszeresen használja a mesterséges tavat.
A korábbi vizsgálatok azt bizonyítják, hogy a hideg nem csupán önmagában kellemetlen, de stresszhormonokat is felszabadít a szervezetben. Ezen hormonok szintje az embereknél forró vízben lejjebb vihető, Rafaela Takeshita, a Kiotói Egyetem munkatársa kollégáival pedig azt feltételezte, hogy a majmoknál is hasonló lehet a helyzet.
A csapat 12 kifejlett nőstényt figyelt meg télen, illetve tavasszal. A szakértők az állatok ürülékét elemezve mérték fel a makákók hormonszintjének alakulását.
Az adatok alapján a domináns nőstények többet használták a meleg vizeket, ez pedig azt jelenti, hogy az állatok korlátozott forrásként tekintenek a fürdőhelyekre. Összességében a domináns nőstényekben magasabb volt a stresszhormonok szintje, ez pedig növelte agresszivitásukat.
Takeshita szerint ez azt jelenti, hogy a majmoknál az emberekhez hasonlóan segíthet a forró fürdő a stressz kezelésében.
(Kiemelt kép: Pixabay)