Coromadel egy 28 ezer lakosú álmos brazil kisváros, az emberek kávé, szójabab és kukorica termesztésével foglalkoznak. A régió ismert még mészkőbányáiról, és ez magyarázza, hogy Coromadel teljesen váratlanul felkeltette a nemzetközi sajtó érdeklődését.
Volt rejtély, nincs rejtély
Az egyik szójaültetvényen ugyanis hirtelen egy 20 méter átmérőjű tölcsér jelent meg, a helyiek egyelőre nem merték annyira megközelíteni, hogy mélységét is megtippelhessék. A fotókon azért jól látszik, nem egy lapos teknő…
Az Uberlândia Szövetségi Egyetem helyszínre érkező geológusai hamar megoldották a rejtélyt: egy víznyelőről van szó, ami ha nem is ekkora méretben, de igen gyakori azon területeken, ahol mészkő alkotja az alapkőzetet.
Oldja a mészkövet
A tiszta víz nem oldja a mészkövet, ám amíg a csapadék átszivárog a talajon kissé savassá válik, vagyis a kőzethez már egy nagyon enyhe szénsavtartalommal jut el. Az ilyen savas víz pedig már képes a mészkövet oldani, az így létrejött kalcium-hidrokarbonát a mészkő mállásterméke, ami a repedéseken keresztül a mélybe szivárog.
Így jönnek létre a barlangok és a mészkő alkotta területekre jellemző felszíni és mélységi formák. Esetünkben a kő a felszín alatt kezdett mállani, jókora üreg jött létre, ami egyszer csak beszakadt a felette lévő súly alatt.
(Kiemelt kép forrása: Coromande város sajtóközleménye)