A Bristoli Egyetem kutatói, valamint az NHS Blood and Transplant szakértői most végre kifejleszthették a megoldást. A kutatók ugyanis kidolgoztak egy eljárást, mellyel tömegesen lehet előállítani a vörösvérsejteket. Ezzel elvileg végtelen vérutánpótlásra tehetne szert az egészségügy.
A szakértők már korábban is képesek voltak a vér laboratóriumi termelésére, ezek az eljárások azonban nem voltak kifejezetten hatékonyak. Az eddig ismert módszerekkel őssejteket vettek rá a vérsejtek előállítására. Mivel így egyszerre nagyjából 50 000 sejtet tudtak létrehozni, a vérátömlesztéshez azonban több billió vértest kell, a technikát nem alkalmazták a gyakorlatban.
Az új kísérlet során azonban sikerült megteremteni a világ első halhatatlan erythroid sejtvonalát, amellyel valóban óriási mennyiségben lehet előállítani a vörösvértesteket – a kutatók új tanulmányukban arról számoltak be, hogy eddig egy liter vért hoztak így létre. Mivel az őssejteket fejlődésük korai szakaszában állították meg, azok gyakorlatilag halhatatlanná váltak, így indukálásukkal folyamatosan termelődnek a vér kialakításához szükséges minták.
Dave Anstee, az új tanulmány társszerzője szerint a tudósok évek óta próbálkoznak a mesterséges vér tömeges termelésével. A szakértő úgy gondolja, a tenyésztett vért először olyan embereknél fogják használni, akik igen ritka vércsoportokba tartoznak – számukra ugyanis különösen nehéz az átömlesztéshez megfelelő donor megtalálása.
Éppen ezért elég valószínű, hogy az új eljárást a közeljövőben valóban csak a ritka vércsoportú páciensek esetében alkalmazzák majd.
Bár a szakértők egyelőre nem tervezik a vérátömlesztés megreformálását, nem lehetetlen, hogy a technológia olcsóbbá válásával egy napon valódi áttörés jöhet el a mesterséges vér használatában.