Nem kérdés, hogy a 21. századra hatalmas lett az érdeklődés a videojátékok iránt. Évente akár 1 000 új programot is piacra dobnak, az Egyesült Államokban pedig 23,5 milliárd dolláros bevétel származott tavaly az ilyen termékekből. A gamerek véleménye éppen ezért egyre fontosabbá válik.
Bár léteznek fórumok, melyeken a felhasználók visszajelzéseket küldhetnek a fejlesztőknek és a kiadóknak, továbbra sincs konszenzus arról, hogy milyen is a jó játék. Egy új eszköz, a Game User Experience Satisfaction Scale, azaz GUESS azonban megoldást kínál.
Az applikáció fejlesztői, Mikki H. Phan és Barbara S. Chaparro a Wichita Állami Egyetemről, valamint Joseph R. Keebler az Embry-Riddle Repüléstechnikai Egyetemről mind az emberi tényező kutatásával foglalkoznak. Átfogó, többfázisú tanulmányukban egy kérdőívet használtak fel, melyben több, mint 450 ismert játékot kellett kiértékelnie a nagyjából 600 alanynak.
A kutatók arra jutottak, hogy a GUESS-t gyakorlatilag bármilyen tapasztalattal rendelkező játékos igénybe veheti, a hobbifelhasználótól egészen a hivatásos “kockáig”. A szakértők célja az, hogy minél többféle emberhez juttassák el a programot, így szerezve minél nagyobb rálátást a játékokra.
A különböző műfajok értékelésére a szakértők kilenc skálát hoztak létre, melyek a következők:
- Használhatóság/játszhatóság
- Elbeszélések
- Játék közbeni elmélyülés
- Élvezet
- Kreatív szabadság
- Hangzás
- Személyes kielégülés
- Szociális kapcsolatok
- Vizuális esztétika
Phan és kollégái most azon dolgoznak, hogy még több adatot gyűjtsenek, és ezzel alátámasszák a GUESS sokrétűségét és hasznosságát. A kutatók éppen ezért a szélesebb közönség számára is elérhetővé teszik az eszközt, ezzel alapozva meg a játékok minőségének standard mérését.
Az alkalmazás új változatát úgy készítették el, hogy az szabadon terjeszthető legyen, mind adathordozókon, mind online. Az egyetlen kikötés annyi, hogy a régebbi felhasználók a GUESS-t eredeti állapotában és kreditjével juttassák el az újakhoz. A kérés mögött az állhat, hogy sokkal megbízhatóbb adatok születnek, ha a játékosok egységes felületen értékelik a programokat.
A játékkutatásban tehát bárki részt vehet, kiértékelve kedvelt, vagy éppen gyűlölt videojátékait.
(Via: News Wise)