Tegye fel a kezét, aki elalvás előtt még pár percet mobilozik, megnézi a leveleket, ráfrissít a Facebobokra, vagy nyom egy menet Candy Crusht. Én is köztük vagyok sajnos, és most nem látom ugyan a kézerdőt, de valószínűleg közületek is sokan vagytok így ezzel.
Pedig a sötét szobában az arcba világító kijelző csak rossz hatással van a szervezetre,
A lényeg az, hogy az emberi test, illetve az abban termelődő hormonok gondoskodnak arról, hogy nappal produktívak, aktívak legyünk, éjjel pedig mély, pihentető álomra legyünk képesek. Amint ágyba kerülünk, a szervezet meg is kezdi a melatonin előállítását, azt a hormont, ami az elalvást segíti, és a REM ciklus hosszát szabályozza.
A melatonint a sötétség hormonjaként is nevezik, a tobozmirigy választja ki, a folyamatot pedig a hipotalamusz vezérli a fény és sötétség ciklusainak változása alapján. Azaz ha közvetlenül elalvás előtt egy LED kijelző fényével bombázod az agyad, illetve a szemed, a melatonin szint nem úgy alakul, ahogy kellene, ezzel pedig belenyúlsz a test alapvető anyagcsere folyamataiba és akár súlygyarapodást is előidézhetsz.
Az fentebb látható kis ábra jól mutatja, hogy alvás közben a melatonin szint megnő, egy másik hormon, az inzulin szintje pedig alacsonyan marad. Ez az anyag gondoskodik az alvás alatt arról, hogy a kajával bevitt szénhidrátot glükózra bontja, amivel szabályozza a vércukor szintet. És akkor most megint jön egy kis képernyő, ami miatt a folyamatok felborulnak, az inzulin nem azt teszi, amit kéne neki, az anyagcsere át van verve, ami rendkívül rossz hatással van a szervezetre.
Vagyis felejtsd el a mobilt, tabletet, notebookot az ágyban, inkább olvass egy jó unalmas könyvet, amitől garantáltan 3 perc alatt elaszol.