A Science Daily hétfőn számolt be róla, hogy francia kutatóknak sikerült bebizonyítaniuk: egy idegrendszer nélküli élőlény is képes lehet a tanulásra.
A tanulásnak igen fontos szerepe van az élővilágban: ez a környezethez való alkalmazkodás, és ezzel a túlélés egyik legfontosabb feltétele. Ennek ellenére a kutatók többsége eddig úgy gondolta, hogy erre csak az összetett idegrendszerrel rendelkező élőlények képesek. Igaz, egyes egysejtűek – például a baktériumok – is tudnak alkalmazkodni a környezetükhöz, de ehhez általában több generációra van szükség, így inkább az evolúció, mint valamely konkrét tudás elsajátításának az eredménye.
A tudományos közvélekedés ellenére egy csapat biológus úgy döntött, megpróbál bizonyítékot találni arra, hogy az egysejtű élőlények is tudnak tanulni.
Kilencnapos kísérletsorozatukban arra keresték a választ, hogyan viselkednek a nyálkagombák, ha kellemetlen ízű, de ártalmatlan anyagokon kell átkelniük ahhoz, hogy élelemhez juthassanak. Két csoportjuknak kininnel és koffeinnel impregnált „hidakat” kellett leküzdeniük, míg a kontrollcsoport tagjai elé nem állítottak ilyen akadályokat.
Az egysejtűek eleinte vonakodtak attól, hogy átkeljenek a keserű anyagokon – de miután rájöttek, hogy nem árthatnak nekik, ez nem tartotta vissza őket többé. Hat nap elteltével már ugyanolyan gyorsan jutottak el a táplálékhoz, mint a kontrollcsoport tagjai.
A kutatók azt remélik, hogy eredményeik segítségével olyan, rendkívül egyszerű organizmusok tanulási folyamatait is megismerhetjük majd, mint a vírusok és a baktériumok.