Ha azt mondják, a jövőben füvet fogunk használni a szexuális betegségek elleni védekezésre, valószínűleg nem hisszük el, pedig nem lehetetlen az elképzelés.
A spinifex egy Ausztráliában őshonos pázsitfűféle, amely a sivatagi körülmények miatt igen ellenállóvá fejlődött. A növény nagyon gazdag a hasznos nanocellulózban, melyet az utóbbi időben alternatív műanyagként használnak fel. Míg az anyag a növények számára jó nedvességtartó képessége miatt jelentős, illetve a veszélyes napsugaraktól is védi őket, addig az embernek rugalmassága, kisebb tömege és erőssége miatt válhat fontossá.
A nanocellulózt eddig csak nagyobb költségek árán sikerült kinyerni a növényekből, de most Dr. Nasim Amiralian, a Queenslandi Egyetem tudósa áttörést ért el, jelentősen lecsökkentve az eljárás összegét. A latexszel megerősített anyag 20 százalékkal erősebb, és 40 százalékkal ruganyosabb lett, mint a boltokban is kapható óvszerek. Az új termék vastagsága nagyjából egy hajszáléval egyenlő, ezért a legvékonyabb ilyen termék lehetne a piacon.
Mivel a spinifex nagyon gyakori a kontinensen – Ausztrália 30 százalékát fedi a fűféle – ezért nem csupán olcsó alapanyag, de szinte korlátlan mennyiségben fellelhető. Maga az előállítás igen bonyolult, de ami a lényeg: 30 százalékkal kevesebb latex szükséges a gumiszerű anyag elkészítéséhez. Ezzel a különbséggel a spinifex-származék előállított óvszerek és kesztyűk minden bizonnyal a legkényelmesebb, és egyben a legolcsóbb darabok lehetnének a forgalomban.
Egyébként a különleges fűfélét már évezredekkel ezelőtt felhasználták az ausztrál őslakosok – éppen ellenállósága és rugalmassága miatt. Amennyiben az új nanocellulóz-latex anyag beválna, könnyen elképzelhető, hogy a korábban sokszor csak gyomként aposztrofált spinifex igazi haszonnövénnyé válna.
(via IFLScience)