A Washington Post tanácsait tolmácsoljuk.
- Bátran használjuk kezeinket, azonban a mozdulataink legyenek szoros összefüggésben a mondanivalónkkal. Ne essünk túlzásba, nem kell hatalmas mutatványokat előadni
- Nyugodtan mutassuk a közönségnek tenyerünket, ezzel elnyerhetjük a bizalmukat
Mike Bowden, az egyik torontói kommunikációs tréningeket tartó cég vezetője szerint, ha a tenyerünket mutatjuk, azzal azért tudjuk megszerezni a hallgatóság bizalmát, mert az evolúció során úgy alakult. Abban jobban bízunk, aki mutatja, hogy nincs nála semmiféle eszköz vagy fegyver, nincs takargatnivalója.
- Tartsuk kezünket hasunk magasságában, amennyiben ez lehetséges
Kezeinket igyekezzünk a mellkastól a medencecsontunkig tartó területen tartani, hisz ez a természetes területe a gesztikulálásnak.
- Ne mutogassunk, véletlenül se
Fenyegetést jelent, feszültséget kelt a hallgatóság körében. Illés “attól, hogy Ön szép nem feltétlenül okos” Zoltán ezt például nem tanulta meg.
Van még egy mozdulat, Bill Clinton után “Clinton Thumb”-nak nevezték el. A lényege, hogy ökölbe szorított kezünk tetején pihentetjük hüvelykujjunkat. Nem javasoljuk használatát, hisz ez is agresszív fellépést sugall.
Ha épp nem tudja mire használni a kezét, ne kezdjen el kényszeresen mutogatni, csak engedje le maga mellé, az a legjobb megoldás.
- Óvakodjunk a pók-formulától
Véletlenül se használjuk. Nem jó dolog, ha állandóan magunk előtt női nemi szervet formálunk a kezünkből. Angela Merkel használja ezt mindig, de tanácstalanságot sejtet és a figyelmet az öv alatti területre összpontosítja, így mondandója könnyen háttérbe kerül.
(Bokor Gábor)