Tudomány

Találmányok, amiket a nőknek köszönhetünk

szélvédő, ablaktörlő (szélvédő, ablaktörlő)
szélvédő, ablaktörlő (szélvédő, ablaktörlő)

Ablaktörlő, kevlár mellény, monopoly - gondolta volna, hogy nők találták ki?

Szinte biztosra vesszük, hogy ezeket a most következő neveket nem csak történelem órán, de máskor sem nagyon hallották még az életben. Hogy miért? Nos, mert ezekben a nőkben, leányokban és asszonyokban az a közös, hogy bár találmányaik világhírűek lettek, a nevük nem vésődött be a nagy közös emlékezetbe.

Mi most, a nemzetközi nőnap alkalmában az ő nevüket vesszük sorra, hogy így köszönjük meg azokat a találmányokat melyek – majd látni fogják – egyszerűbbé, szebbé és biztonságosabbá teszik a napjainkat.

1. Monopoly

Bár a népszerű társasjáték hivatalos oldala azt írja, a Monopoly feltalálója Charles Darrow, az egykori munkanélküli pennsylvaniai mérnök, nem árt ha megjegyezzük magunknak Elizabeth Magie nevét. Az amerikai nő jó 30 évvel Darrow előtt, 1903-ban szabadalmaztatta saját játékát, ami sokak szerint meghökkentően hasonlít az általunk Monopolyként ismert társasjátékra.

A leírások szerint a Háziúr, ellentében a Monpolyval, egyszerű, házilag fabrikált, vagyongyűjtő játék volt, mely abból állt, hogy a játékosok ellentételezést kérhettek társaiktól azért, hogy kölcsönadták egymásnak ingóságaikat és ingatlanjaikat.

Fotó: Twitter

2. Kevlár mellény

Számtalan rendőr és katona életét mentette meg az a harci felszerelés, melynek alapanyagát egy apró termetű amerikai kémikus, Stephanie Kwolek találta fel 1965-ben. Kwolek 2007-ben a delaware-i News Journalban így idézte fel a pillanatot, amikor ráakadt a szupererős, sav- és hőálló anyag alapjára: “Nem volt kifejezetten heuréka pillanat.”

A kémikusnő egyébként egy olyan rost kidolgozásán fáradozott, ami megerősítette volna a gumiabroncsokat. A kutatásai során akadt rá a híg, tejszerű polimeroldatra, amit azóta nem csak a golyóálló mellények alapanyagául, de tűzoltó védőruhákhoz, űrhajók darabjaihoz, sílécekhez és optikai kábelekhez is felhasználnak.

 Fotó: Twitter

3. Flexi póráz

Noha a legtöbben úgy gondolják, az automata, vagy más néven flexi póráz a modern állattartáshoz járó modern találmány, az igazság az, hogy már ez is elmúlt 100 éves. 1908-ban egy titokzatos amerikai nő, Mary A. Delany nevéhez kötődik, aki forradalmi “vezetőeszközéhez” több szabadalmat is beadott.

A találmány amellett, hogy a kutyának szabadabb mozgásteret ígért, kifejezetten a nőknek készült, hogy kiválthassa a hagyományos vezetőt.

Fotó:Thinkstock

4. Eldobható pelenka

Miután megunta, hogy a hagyományos pelenkák áteresztik a nedvességet, és nem csak a ruhát, de az ágyneműt is használhatatlanná teszik, az amerikai feltalálónő, Marion Donovan úgy döntött, létrehoz egy olyan pelenkát, amit nem kell újra és újra kimosni, ráadásul vízhatlan is.

Az első eldobható pelenka végül nem sokkal a második világháború után, egy zuhanyfüggönynek és egy varrógépnek köszönhetően készült el, ám a sorozatgyártásra ezt követően még sokáig kellett várni. A találmányt csak 1961-ben karolta fel Victor Mills, a Procter and Gamble vezető mérnöke, hogy nem sokkal később aztán elkészüljenek az első Pampers pelenkák.

Fotó: Thinkstock

5. Ablaktörlő

Mikor először járt New Yorkban, az alabamai származású Mary Anderson arra lett figyelmes, hogy az esős idő ellenére, az elhaladó villamos mindkét első ablak nyitva van. Rájött, hogy a vezető azért tartja nyitva az ablakot, mert az eső miatt nem lát ki rendesen.

Mikor hazatért Alabamába, elkezdett dolgozni egy olyan kézi működtetésű eszközön, ami képes volt tisztán tartani a szélvédőt, és a vezetőfülkéből is lehetett működtetni. A találmányát, vagyis az ablaktörlőt 1903-ban szabadalmaztatta. Ahogy a 17 éves szabadalom lejárt, a gyorsan fejlődő autógyárak használni kezdték Anderson ötletét: az első autógyár, ami standard felszerelésként adta autójához az ablaktörlőt, a Cadillac volt.

Fotó: Thinkstock

Ajánlott videó

Olvasói sztorik