A jelentős tudomány befektetés hírét George Osborne pénzügyminiszter jelentette be egy pénteki cambridge-i beszédében, hangoztatva, hogy a kormány a tudományt tartja alapnak a brit gazdaság felvirágoztatásához.
Búvárhajót is vízre lehet bocsátani
A helikopterleszállóval, darukkal és fedélzeti laboratóriumokkal felszerelt jégtörő alkalmas lesz búvárhajók vízre bocsátására, és más megfigyelő- és mintagyűjtő eszközök működtetésére is. Vastagabb jégmezőn tud utat törni magának, mint bármely más korábbi brit jégtörő.
A 130 méteresre tervezett “szuperjégtörő” várhatóan 2019-től segíti a brit tudósok arktiszi és antarktiszi kutatómunkáját.
A beszerzést a kormány tudományos tőkebefektetési alapjából finanszírozzák, amelyből 2020-21-ig több mint hétmilliárd fontot (2635 milliárd forint) költenek tudományfejlesztésre.
Két jégtörőjük van
A pénzügyminiszter kijelentette, hogy a tudomány az alapja a brit gazdaság felvirágoztatásának. “Nagy-Britannia mindig is ragyogóan teljesített ezen a területen, s a tudomány létfontosságú gazdaságunk jövőjéhez” – mondta Osborne, hozzátéve, hogy szívügyének tekinti a kutatások támogatását.
Nemsokára konzultációt kezdenek arról, hogyan költsék el a legjobban a tudományos infrastruktúrára szánt hétmilliárd fontot.
Nagy-Britanniának jelenleg két jégtörője van, az egyik 1990-ben, a másik 1995-ben épült. A britek egy jelentős tudományos bázist (British Antarctic Survey) tartanak fenn a Déli-sarkvidéken.