A finnországi Helsinki külvárosában az „Adjutantti” társasház lakói kezdenek hozzászokni az „intelligens” életvitelhez. Az épületekben az ABB által kifejlesztett automata rendszerek működnek, amelyekkel nyomon követhetik aktuális áramfogyasztásukat, így megtudhatják, hogyan spóroljanak az energiával és a pénzükkel; egy otthon/távol kapcsoló biztosítja, hogy a világítás és a fűtés sose maradjon feleslegesen bekapcsolva. Az ABB létrehozott egy honlapot, amely a jövő otthonát ábrázolja, hogy ügyfelei és fejlesztői teljes képet alkothassanak a lehetséges megoldásokról.
Adjutantti, Finland-2 Forrás: www.skanska-sustainability-case-studies.com |
Az Adjutantti és a hozzá hasonló épületek bepillantást adnak a jövő otthonába – egy „intelligens” lakókörnyezetbe, amely példa nélküli ellenőrzést, biztonságot és kényelmet nyújt az ott lakók számára. „Megoldásaink célja, hogy biztonságos, hatékony és kényelmes környezetet teremtve még jobbá tegyük az otthonlét élményét” – magyarázta Tarak Mehta, az ABB Kisfeszültségű Termékek részlegének vezetője. |
Az ABB épületirányítási megoldásai az ajtónyitó rendszerektől kezdve a világítás, fűtés, szellőzés és légkondicionálás (HVAC), szórakoztatás, épületfelügyelet, redőnyök és zsaluk, valamint az internet protokoll (IP) telekommunikáció összes elemét lefedik.
Mivel a technológia már rendelkezésünkre áll, a legfőbb kihívás abban rejlik, hogy az épületautomatizálási rendszerek és a piacon kapható különféle eszközök, berendezések és szolgáltatások egymással kompatibilisek legyenek. Ennek érdekében az ABB a Bosch, Cisco és LG vállalatokkal közösen egy olyan szoftver platformot kíván kifejleszteni, amely lehetővé teszi, hogy a különféle gyártók termékei egymással együttműködve kínáljanak automatizálási, biztonsági és szórakoztató szolgáltatásokat.
A négy vállalat nemrégiben egy szándéknyilatkozatot írt alá, és az illetékes versenyhatóságok jóváhagyásának függvényében azt tervezik, hogy egy nyitott szabványú szoftvert fejlesztenek ki, amely minden gyártó, szoftverfejlesztő és szolgáltató rendelkezésére áll majd.
A jövőben mindenki, aki olyan új hűtőgépet, mosógépet, fűtési rendszert vagy más elektronikus eszközt vásárol, amely ezt a szoftvert alkalmazza, számíthat arra, hogy a berendezés együttműködik és kompatibilis lesz az intelligens otthon többi hasonló berendezésével. „Célunk az, hogy lehetővé tegyük a lakók számára, hogy otthonuk minden egyes elektromos árammal működő rendszerét és berendezését irányítani tudják” – nyilatkozta Tarak Mehta, az ABB Kisfeszültségű Termékek részlegének vezetője.
Az ABB folytatja fejlesztéseit az intelligens otthonok területén; a közelmúltban dobta piacraWelcome elnevezésű ajtónyitó megoldását, amely a hang vagy képi információkat távoli intelligens eszközökre továbbítja; ezzel 15 nemzetközi design díjat nyert, köztük a US Good Design Award díjat és a német Red Dot díjat. |
Az ABB a világ vezető vállalata az energetika és az automatizálás területén. Korszerű megoldásaival lehetővé teszi a közüzemi szolgáltató és az ipari ügyfeleinek, hogy növeljék termelékenységüket, miközben csökkentik a környezeti ártalmakat. Az ABB csoport a világ közel 100 országában van jelen, és kb. 150.000 alkalmazottat foglalkoztat.
ABB magyar weboldala
Tetszett a cikk? Ezt olvasta már?
Kényelmes lehet kólásüvegeken ülni?
Kik és mennyi atombombát dobáltak az elmúlt 70 évben?