Ugyanis amennyiben a kísérletet más kutatócsoportoknak is sikerül megismételniük, úgy ezek a fénynél is gyorsabb neutrínók megdöntik a relativitáselméletét, ami nem csak Einsteint szomorítaná el, mivel elmélete a modern fizika alapja.
A kísérleteket a CERN svájci és olaszországi laboratóriumaiban folytatták le, a neutrínók 300 006 kilométeres másodpercenkénti sebességgel haladtak, ami éppen meghaladja a fény sebességét.
A neutrínókat a CERN genfi laboratóriumából a 732 kilométerre lévő Gran Sasso laboratóriumába továbbították a föld alatt.
James Gillies, a CERN szóvivője elmondása szerint a legtöbb ember úgy érzi, ez nem lehet helyes. Az eredmények úgy meghökkentették a kutatókat, hogy felkérték amerikai és japán fizikus kollégáikat, igazolják tőlük függetlenül a mérést, mielőtt a felfedezést hivatalosan is bejelentenék.
A versenytárs amerikai Fermilab kutatói Chicagóban ígéretet tettek rá, hogy azonnal megkezdik a munkát. A chicagói csapat egyébként 2007-ben már tapasztalt hasonló, fénysebességnél gyorsabb hatást, ám akkor a hibahatár nagyobb volt annál, hogy igazolt eredménynek tekinthessék a kapott adatokat.