HIRDETÉS
Tech

Űrtörmelékek potyogtak a szigetre a SpaceX balesete után

Greg Blee / HANDOUT / AFP
Greg Blee / HANDOUT / AFP

Január 16-án vett részt legutóbbi tesztrepülésén a SpaceX fejlesztés alatt álló rakétarendszere, a Starship, a kísérlet azonban kudarcba fulladt, a vállalat szerint ugyanis a hat hajtómű egyenként állt le. Az űreszköznek a korábbi tesztekhez hasonlóan ezúttal is Texasból indulva kellett volna megtennie közel egy teljes kört a Föld körül. A Starshipen tíz darab próbaműholdat is elhelyeztek, ezzel szimulálva egy éles felbocsátást.

A Starship alsó egységét, a hordozórakétát a visszatérést követően sikerült befognia a SpaceX indítótornyához tartozó hatalmas robotkaroknak, az öröm ugyanakkor nem tartott sokáig a felső rész felrobbanása miatt.

A baleset széles körű fennakadásokat okozott a légi közlekedésben, a miami nemzetközi repülőtér néhány járatot nem engedtek felszállni, míg olyan repülők is voltak, amelyek alacsony üzemanyagszint mellett kényszerültek kerülőút megtételére.

A problémák sora azonban itt nem ért véget, ugyanis a törmelékek több helyen károkat okoztak a közvagyonban a Turks- és Caicos-szigeteken, ezért a Szövetségi Légiközlekedési Hatóság (FAA) arra kéri a SpaceX-et, hogy folytasson le egy vizsgálatot annak kiderítésére, hogy mi okozta a Starship felső fokozatának idő előtti szétesését – írja a Gizmodo.

Bár személyi sérülés nem történt, az internetes jelentések szerint a rakéta állítólagos törmelékei, főleg hővédő csempék nagy számban sodródtak partra a Turks- és Caicos-szigeteken. Az állam Nemzetbiztonsági Titkársága jelezte, amennyiben valaki törmeléket talál ne fogja meg, és ne próbálja meg hazavinni azt, hanem értesítse a hatóságokat. Az űrobjektumok ugyanis olykor veszélyes anyagokat is tartalmazhatnak, amelyek súlyos egészségkárosodást okozhatnak.

Ajánlott videó

0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 
Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik