Tech

Közel duplájára nőtt az ismert Nazca-vonalak száma

Markus Daniel / Getty Images
Markus Daniel / Getty Images

Egy friss tanulmány alapján több mint 300 eddig nem látott Nazca-vonalat fedeztek fel – írja a Live Science. A geoglifák többek között humanoid alakokat, fejeket, illetve egy kardszárnyú delfint jelenítenek meg.

A rajzokat hat hónap alatt tárták fel, mesterséges intelligencia (MI) segítségével.

A felfedezéssel csaknem megduplázódott a térség ismert geoglifáinak száma.

A perui Nazca-sivatagban található, világhírű alkotások egy nagyjából 440 négyzetkilométeres területen fekszenek. Az ábrákat i. e. 200 és i. sz. 500 között hozhatták létre a Nazca-kultúra tagjai azáltal, hogy eltávolították a sivatagi kavicsok felső, vörösre színeződött rétegeit. A különböző formájú geoglifák feltételezhetően szertartásos célokat szolgáltak.

A vonalakat az 1920-as években, egy repülőgépről észlelték először, azóta mintegy 430 alkotásra bukkantak. A geoglifák többségét az utóbbi 20 évben találták meg, műholdas felvételeknek köszönhetően, az elmúlt időszakban azonban lassulni kezdett a felfedezések üteme. A szakértők azt gyanítják, hogy a többi rajz túl halvány ahhoz, hogy az emberi szem észlelhesse őket.

A kutatók most ismét műholdképekhez fordultak, ezúttal azonban MI-vel fésülték át az adatokat. A modell az emberi munkaerőnél húszszor gyorsabban képes kiszűrni a vonalakat. A mesterséges intelligencia olyan listát generált, amelyen feltételezett Nazca-vonalak vannak, a kutatók pedig 2022 szeptembere és 2023 februárja között felkerestek néhány helyszínt, ahol összesen 303 geoglifát azonosítottak.

Az új rajzokon különböző formák, például absztrakt humanoidok, levágott fejek, háziasított állatok, halak, madarak, macskák, egy lehetséges szertartási jelenet és ember-állat interakciók szerepelnek. A legbizarrabb alkotás egy 22 méter hosszú, kést tartó kardszárnyú delfin.

Az új eredmények segítenek megérteni a Nazca-vonalak két fő típusa közötti döntő különbségeket, az egyik csoportot kisebb és bonyolultabb minták, a másikat nagyobb, egyenes vonalak alkotják. Az adatok azt mutatják, hogy előbbiek 82 százalékban embert vagy háziasított állatot, utóbbiak 64 százaléka pedig vadállatokat jelenít meg.

A szakértők arra is felfigyeltek, hogy a bonyolultabb képek közelebb helyezkednek el az egykori ösvényekhez, ami arra utal, hogy az itt elhaladók számára készítették őket. A vonalas geoglifák ezzel szemben egyenletes távolságra fekszenek egymástól, úgy tűnik, ezeket közösségi szinten alakították ki, és rituális tevékenységre használták.

Az MI egyébként több száz további jelöltet azonosított. Ezeket a kutatók egyelőre nem tudták terepen megvizsgálni, de a becslések alapján további 250 vonalat találhatnak majd a következő években.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik