Május 18-án és 19-én rendezték itthon a 2024-es Budapest Comic Cont, ahol nemcsak olyan világsztárokkal lehetett találkozni, mint Eric Roberts vagy Jerome Flynn, de megtekinthető volt a világ legnagyobb, Star Wars tematikájú LEGO diorámája is.
A legalább 1,2 millió elemből álló, 45,7 négyzetméter alapterületű, nagyjából 800 kilogrammos építmény a nagyváradi Czilli Botond és Czilli Bence (apa és fia) ötletéből alakult ki, húsznál is több közreműködő részvételével, a Guiness Rekdordok pedig az áprilisban rendezett, bukaresti East European Comic Con (EECC) során hivatalosan is a világ legnagyobb diorámájának ismerte el a romániai RoLUG csoport építményét.
A diorámát Star Wars: Lázadók című animációs sorozat ihlette, az építmény a széria fontos helyszínének számító Lothal bolygót kelti életre, annak ikonikus építményeivel, kiegészítve legendás űrjárművekkel és 1500-nál is több minifigurával.
Az alkotók azért választották a 2014 és 2018 között futott, négy évadot megélt szériát, mert a legtöbb hasonló dioráma az eredeti- vagy előzmény Star Wars-trilógiát veszi alapul, a Lázadók pedig méltánytalanul elhanyagolt része az univerzumnak.
Az építés még 2021-ben kezdődött, a LothalNet E-272 kommunikáció torony, vagy ahogy a legtöbben ismerik, Ezra (a Lázadók egyik főszereplője) tornyának megépítésével, majd idővel ez bővült arra a hatalmas méretre, ami a Budapest Comic Con keretén belül is látható volt. Az apa és fia projektnek induló építmény megteszett a RoLUG csoport (a LEGO által is elismert Romanian Lego User Group) többi tagjának is, akik beszálltak az eredeti terv kibővítésébe. Czilli Bence elmondása szerint kezdetben a Star Wars iránt rajongó építők csatlakoztak a projekthez, később pedig olyanok is részt vállaltak az alkotásban, akiket nem fűznek szorosabb szálak a messzi-messzi galaxishoz.
Czilli Botond hozzátette, hogy az eltérő részegységeket (sivatag, városrészlet, ipari komplexum stb.) mindig olyan tagok építették, akik jártasak voltak az adott miliőben, így mindenki azon dolgozhatott, amihez a legjobban ért. Mivel a RoLUG tagjai egyes esetekben az ország különböző részein élnek, így az építés koordinálása online történt, egy folyamatosan bővülő tervrajz alapján, a moduláris, kisebb négyzetes területekre osztott építményt pedig minden kiállítás előtt puzzle-szerűen kell összeilleszteni.
A dioráma tele van a Star Wars: Lázadókból ismert jelenetekkel, de az alkotók éltek a kreatív szabadság adta lehetőségekkel, és olyan pillanatokat is megépítettek, amik a sorozatban közvetlenül nem voltak láthatók. A rengeteg hivatalos, szettként is megvásárolható űrjármű mellett saját modellek, mozgó építmények (vadászgépek, hajó. összeszerelő üzem), elképesztően kidolgozott szituációk, érdekességek, és easter eggek is találhatók a hatalmas építményen. A város egyik terén például egy ragadozó (Predator) és egy idegen (Alien) kávéznak a legnagyobb békességben, de meg lehet találni az Űrgolyhók rohamosztagosait is, akik épp átfésülik a sivatagot.