A héten visszahullik a Földre egy használaton kívüli műhold, bő tíz évvel azután, hogy befejezte több mint egy évtizedes küldetését – írja a USA Today. Az ERS-2 az Európai Űrügynökség (ESA) egyik első fejlett földmegfigyelő műholdja volt, az űreszköz 29 évvel a felbocsátása után zuhan le.
A műholdat 1995-ben indították el, és bár az eredeti tervek szerint csak három évig szolgálta volna az ESA-t, végül 2011-ig működött, és több mint 5000 projekt számára szolgáltatott adatokat. Az űreszköz nyomon követte a sarki jégsapkák zsugorodását, illetve a tengerszint és a légkör összetételének alakulását.
Missziója végén a földi irányítás 66 olyan pályaelhagyó manővert hajtatott végre vele, ami megakadályozta, hogy a műhold további száz évig az űrben maradjon. Az űreszköz nagy része a bolygó légkörében fog szétesni, a megmaradó darabok feltételezhetően vízbe csapódnak majd, bár a zuhanás pontos régióját egyelőre nem határozták meg.
A működésképtelen űreszközök űrszemétként komoly problémát okozhatnak, éppen ezért fontos, hogy a használaton kívüli szerkezeteket megsemmisítsék. Jelenleg a legjobb módszer az irányított zuhanás, igaz, már dolgoznak más megoldásokon is.