Elektronikus agyi implantátumoknak köszönhetően ma már újra képes járni egy lebénult férfi – írja a Guardian.
A hollandiai Gert-Jan Oskam egy tizenkét évvel korábbi biciklibalesetben szerzett súlyos sérüléseket. 2021 júliusában azonban egy kísérleti műtétet hajtottak végre a férfin, amit Jocelyn Bloch, a Lausanne-i Egyetem idegsebésze végzett. Itt két kör alakú, öt centiméter átmérőjű lyukat vágtak a férfi koponyájának mindkét oldalán, az agynak a mozgás irányításában részt vevő területei felett.
Ezt követően két korong alakú implantátumot helyeztek be, amelyek vezeték nélkül továbbítják az agyi elektromos jeleket – a férfi szándékait – a fején lévő sisakhoz rögzített két érzékelőhöz. A svájci csapat egy algoritmust is kifejlesztett, amely ezeket a jeleket lefordítja a lábizmok mozgatására szolgáló utasításokká egy második implantátumon keresztül, amelyet az alany gerincvelője körül helyeztek el, és amelyet Bloch professzor a járásért felelős idegvégződésekhez kapcsolt, teszi hozzá az MTI.
Grégoire Courtine, a kutatás vezetője szerint biztató, hogy betege 10 évvel a balesete után is képes volt regenerálódni. Ez azt jelentheti, hogy ha valaki a balesete után néhány nappal megkapja az implantátumot, a gyógyulásnak hatalmas az esélye.
Azonban fontos kiemelni, hogy a gerincimplantátumok és ez az új rendszer nem használható folyamatosan. Ehelyett a betegek a felépülés részeként hetente néhányszor egy-egy órán át trenírozzák vele izmaikat. A begyakorolt mozgások bizonyos szinten a rendszer kikapcsolása után is fennmaradnak, ami a sérült idegek regenerálódására utalhat.
A Nature című folyóiratban ismertetett fejlesztés még mindig az alapkutatás stádiumában van, és több év választja el attól, hogy elérhetővé váljon a lebénult betegek számára. A svájci kutatók ugyanakkor azon dolgoznak, hogy a fejlesztés mielőbb eljusson a laboratóriumból a klinikákra.