A kínai Vuhanban működő Hongtuo laboratórium kutatói azt állítják, létrehoztak egy lézertollat, ami képes betűket írni a levegőbe. A South China Morning Post szerint a toll ultrarövid lézerimpulzusokat használ, hogy az elektronokat eltávolítsa a levegő részecskéiből, és fényt kibocsátó plazmává alakítsa őket – ezáltal képes szavakat formálni a levegőben.
Az SCMP beszámolója szerint a tudósok elmondták, hogy 3D szkennelést használtak a pixelek elrendezéséhez és a kínai írásjegyek megformálásához, a folyamatról azonban kevés részletet árultak el. A toll állítólag hihetetlenül rövid, mindössze néhány kvadrilliomod másodpercnek megfelelő lézersugarakkal dolgozik, felfoghatatlan kapacitással.
Mivel azonban a lézersugarak rendkívül rövidek, a készülék nem vesz fel hatalmas mennyiségű energiát, így a tudósok szerint viszonylag biztonságos a használata. A csapat reményei szerint a tollat egy nap a kvantumszámítógépek, az agyi képalkotás és más fejlett technológiák területén is felhasználhatják majd. A Futurism szerint nem kizárt, hogy a holografikus technológia elődjét tehették le a találmánnyal.