Élő Sport

Csipes Tamara és Varga Ádám ezüst-, Kopasz Bálint bronzérmes a kajakosoknál, Muszukajev a bronzért birkózhat – élő hírfolyam az olimpia szombati versenynapjáról

Illyés Tibor / MTI
Illyés Tibor / MTI

Birkózásban, kajak-kenuban, öttusa és vízilabdában drukkolhatunk a magyaroknak a párizsi olimpia utolsó előtti napján.

  • Három magyar érem született a kajak-kenu-versenyek zárónapján: női kajak egyes 500 méteren Csipes Tamara második lett, Gazsó Alida Dóra hatodikként ért célba. Férfi kajak egyes 1000 méteren Varga Ádám ezüst-, Kopasz Bálint bronzérmes lett. A női kenusok 200 méteres döntőjében Takács Kincső nyolcadikként zárt.
  • A birkózóknál a szabadfogású Muszukajev Iszmail a 65 kilogramm világbajnoki címvédőjeként lépett szőnyegre, és a nyolcaddöntőjét technikai tussal nyerte a kirgiz Akmatalijev ellen. Muszukajev az azeri Aliyev elleni negyeddöntőjét 10-3-ra nyerte, majd az elődöntőben sajnos sima vereséget szenvedett az iráni Amuzadhalili ellen, így vasárnap a bronzért küzdhet. Női 76 kilogrammban Nagy Bernadett technikai tussal kapott ki az indiai Reetika Reetikától, és mivel ellenfele nem jutott el a döntőig, így Nagy kiesett.
  • Öttusában Szép Balázs a 10., Bőhm Csaba a 13. helyen zárt a döntőben. A nőknél Gulyás Michelle és Guzi Blanka is sikeresen vette az elődöntőt, így vasárnap mindketten ott lesznek majd a fináléban.
  • A magyar női vízilabda-válogatott ötméteresekkel győzte le az olasz csapatot, és ezzel megszerezte az ötödik helyet.

Szép volt, Balázs!

Szép Balázs hibátlanul lovagolt, ez 300 pontot ért neki az öttusázók döntőjében.

A kínaiak megugrottak az éremtáblázaton

Bár érmek számában továbbra is az Egyesült Államok (113) vezeti az olimpiai rangsort, az éremtáblázat első helyén megugróban van Kína (37 arany, 27 ezüst, 23 bronz) az amerikaiaktól (33 arany, 41 ezüst, 39 bronz). A harmadik helyen Ausztrália (18–17–14) áll, Magyarország jelenleg a tizenharmadik (5–7–6).

Csak semmi meglepetés: kínai arany asztaliteniszben

A címvédő kínaiak nyerték a női asztaliteniszezők csapatversenyét, mivel a szombati döntőben 3-0-ra legyőzték a japán együttest.

A párosmérkőzés még szoros volt, ezt 3-2-re hozta a címvédő, ám a következő két egyes 3-0, illetve 3-1 lett.

Eredmény, asztalitenisz, női csapatverseny:

A döntőben:
Kína – Japán 3-0

 

a 3. helyért:
Koreai Köztársaság – Németország 3-0

 

A végeredmény:
1. Kína (Csen Meng, Vang Man-jü, Szun Jing-sa)
2. Japán (Hajata Hina, Harimoto Miva, Hirano Miu)
3. Koreai Köztársaság (Sin Jubin, Dzseon Dzsihi, Li Eunhje)

Harmadjára összejött az arany a spanyol női pólósoknak

A spanyol válogatott nyerte a párizsi olimpia női vízilabdatornáját, amelynek szombati fináléjában 11-9-re győzte le az ausztrál csapatot.

A spanyolok a 2012-es és a 2021-es elveszített döntőjük után harmadszor indultak harcba a végső sikerért, míg az ausztrálok a 2000-s, hazai környezetben rendezett játékok óta – ahol a női vízilabda bemutatkozott – először kerültek ismét az akkor megszerzett arany közelébe.

A torna meglepetéscsapata végül a fináléban a negyedik negyedig tudta tartani a lépést a spanyolokkal, akik a négy gólt szerző Beatriz Ortiz vezérletével győztek. Spanyolország története második aranyát nyerte vízilabdában, 1996-ban Atlantában a férfiak győztek.

eredmények:

női vízilabda, döntő:
Spanyolország – Ausztrália 11-9 (2-2, 1-0, 4-3, 4-4)

 

a 3. helyért:
Hollandia – Egyesült Államok 11-10 (2-3, 1-4, 3-2, 5-1)

 

az 5. helyért:
Magyarország – Olaszország 15-12 (3-3, 5-4, 0-2, 3-2, 4-1) – ötméteresekkel

 

a 7. helyért:
Görögország – Kanada 19-10 (2-2, 5-3, 5-2, 7-3)
A női torna végeredménye:
1. Spanyolország
2. Ausztrália
3. Hollandia
4. Egyesült Államok
5. Magyarország (Magyari Alda, Neszmély Boglárka, Faragó Kamilla, Garda Krisztina, Gurisatti Gréta, Horváth Brigitta, Keszthelyi Rita, Leimeter Dóra, Mahieu Geraldine, Parkes Rebecca, Rybanska Natasa, Szilágyi Dorottya, Vályi Vanda)
6. Olaszország
7. Görögország
8. Kanada
9. Franciaország
10. Kína

Elgázolta a címvédőt, Norvégia az olimpiai bajnok kézilabdában

A félidőben még csak két góllal vezetett, a második játékrészben azonban klasszisokkal jobb teljesítményt nyújtva 29-21-re nyert a norvég női kézilabda-válogatott a címvédő és házigazda Franciaország ellen, így Peking és London után harmadszor nyert olimpiát.

A győztes csapatban Henny Reistad nyolc, Kari Brattset hat, míg Stine Oftedal öt gólt szerzett, a kapuban a 44 éves Katrine Lunde pedig 39 százalékkal védett.

Sameer AL-DOUMY / AFP Norvég örömünnep, harmadszor olimpiai bajnok a női kézilabda-válogatott
Kapcsolódó
„Nem hiszem el! – Oftedal a könnyeivel küzdött, Lunde történelmet írt
A norvégok fosztották meg trónjuktól a házigazda franciákat női kézilabdában.

Kínai meglepetésarany ritmikus gimnasztikában

Meglepetésre Kína győzelmével zárult a ritmikus gimnasztika kéziszercsapatok versenye, miután a topfavoritok – Bulgária, Olaszország, Izrael – mindegyike hibázott 5 karika gyakorlatában. Az összetett vb-ezüstérmes, szintén dobogóesélyes kínaiak köszönték szépen a rontásokat és tökéletesen kihasználták a lehetőséget, 69.800 pontot elérve megérdemelten győztek!

Az ezüstérem Izraelé (68.850), a bronzérem Olaszországé (68.100), a címvédő bolgárok három tizeddel lecsúsztak a dobogóról!

Ting Hszin-csi, Kuo Csi-csi, Hao Ting, Huang Csang-csiajang és Vang Lan-csing történelmet írt, ez Kína első olimpiai aranyérme ritmikus gimnasztikában, egyben az első ázsiai aranyérem is.

Eldőlni látszik a női kézidöntő?

A második félidőben Norvégia ott folytatta, ahol abbahagyta, Brattset szórta a gólokat, és a franciák szövetségi kapitánya, Olivier Krumbholz a 42. percben, hatgólos hátrányban (21-15) kénytelen volt időt kérni.

Negyedórával a vége előtt a norvégok 21-16-ra vezetnek.

Női kézilabdadöntő: Norvégia vezet a félidőben

A női kézilabdadöntőben Norvégia 15-13-ra vezet a félidőben a címvédő Franciaország ellen.

A házigazda kezdett jobban, 3-0-ra és 4-1-re is vezetett, de a norvégok innen 5-4-re fordítottak a 11. percben. Innentől kezdve végig döntetlen közelében volt az eredmény, ugyan a franciák Kanor találataival 11-9-re megléptek, a skandinávok az 58. percben 13-12-re fordítottak, majd Herrem 14-12-re módosította az állást.

19 másodperc maradt, ez elég volt arra, hogy Foppa szépítsen (14-13), és 29.58-nál Oftedal egy szép bombával 15-13-ra alakítsa az eredményt.

Thomas COEX / AFP A francia beállós Pauletta Foppa három gólig jutott az első félidőben

Ötösökkel ötödik a női vízilabda-válogatott

Magyari Alda két olasz kísérletet is kivédett, nálunk viszont mind a négy lövő (Keszthelyi, Garda, Szilágyi és Gurisatti) is jól célzott, így 5. helyen végzett a magyar női vízilabda-válogatott.

Ha magyar-olasz, akkor ötméteresek

Kétgólos hátrányban volt még két perccel a vége előtt a magyar női vízilabdacsapat az olaszok elleni helyosztón, de Keszthelyi és Rybanska is góljaival sikerült egyenlíteni, így 11-11 lett a vége. Ötméteresek döntenek!

A birkózó Nagy Bernadett kiesett

A 76 kilogrammos súlycsoportban szereplő Nagy Bernadett szombaton kiesett a párizsi olimpia birkózóversenyén.

A kétszeres Európa-bajnoki bronzérmes magyar sportoló az U23-as világbajnok indiai Reetika Reetika ellen lépett szőnyegre a nyolcaddöntőben és 12-2-re, technikai tussal kapott ki.

Nem erre számítottam. Úgy gondoltam, hogy ezt a mérkőzést nyernem kell, de nem sikerült

– mondta az MTI-nek Martin Gábor tanítványa, akinek ez az első világversenye a felnőttek között, mivel vb-n nem indult eddig. „Nem tudom, mi volt a gond, nem éreztem erősebbnek, egyszerűen én nem voltam elég akaratos, elég lendületes. Talán a rutin hiányzott”.

Ezek után már csak abban bízhatott hogy legyőzője bejut a fináléba és így a vigaszágra segíti őt, ám Reetika már a negyeddöntőből sem jutott tovább, miután az első kiemelt kirgiz Ajperi Medet Kizi felülmúlta őt.

A magyar csapatból Muszukajev Iszmail van még versenyben. A szabadfogásúak 65 kilogrammos súlycsoportjának világbajnoki címvédője szombaton este az iráni Rahman Musza Amuzadhalilivel csap össze az elődöntőben.

Hét érem, de megszakadt a kajak-kenus-aranyszéria

A magyar kajak-kenu válogatott 4 ezüst- és 3 bronzéremmel zárta szereplését a párizsi olimpián. Ha csak az érmek számát nézzük, ez (holtversenyben) a második legjobb magyar kajak-kenus-szereplés; ugyanakkor megszakadt az 1988 óta tartó aranykorszak, most nem volt győztes magyar egység.

Ha a bojkottált Los Angeles-i olimpiát átugorjuk, akkor legutóbb 1976-ban, Montrealban zárt aranyérem nélkül a magyar kajak-kenu-válogatott; érdekesség, hogy mindenkori éremrekordját (8 dobogós helyezés) akkor állította fel.

A párizsi olimpia magyar kajak-kenus érmesei:

  • Csipes Tamara (női kajak egyes 500 m) – ezüst
  • Csipes Tamara, Gazsó Alida Dóra (női kajak kettes 500 m) – ezüst
  • Varga Ádám (férfi kajak egyes 1000 m) – ezüst
  • Nádas Bence, Tótka Sándor (férfi kajak kettes 500 m) – ezüst
  • Kopasz Bálint (férfi kajak egyes 1000 m) – bronz
  • Fojt Sára, Pupp Noémi (női kajak kettes 500 m) – bronz
  • Csipes Tamara, Fojt Sára, Gazsó Alida Dóra, Pupp Noémi (női kajak négyes 500 m) – bronz
Olvasói sztorik