A 3000 méteres női váltó a mostani kvalifikációs sorozatban a tizedik helyen várta az utolsó, hollandiai állomást, azaz legalább két riválist meg kellett volna előznie a vk-pontversenyben a kvótaszerzéshez.
Ehhez nagyszerűen alakultak a negyeddöntős futamok, ugyanis a közvetlenül előtte álló francia és japán csapat kiesett. Ennek tudatában lépett jégre a Bácskai Sára Luca, Jászapáti Petra, Kónya Zsófia, Sziliczei-Német Rebeka összeállítású négyes, amelynek azonban két esélyesebb ellenféllel, a kínai és az orosz kvartettel kellett megküzdenie.
A magyarok ennek megfelelően elszántan és harcosan versenyeztek, hogy a továbbjutást érő első kettő között zárjanak, és amikor egy váltás után élre törtek, összeakadtak a kínaiakkal, a zsűri pedig a magyar csapatot látta vétkesnek.
Az olimpiai bajnok férfi váltóban Liu Shaolin Sándor, Liu Shaoang és Krueger John-Henry mellett ezúttal a három éve történelmi sikert aratott csapatban is szereplő Burján Csaba kapott lehetőséget, aki élt is vele, mert a magyar négyes esélyeshez méltóan, minden ellenfelét leszakítva, futamgyőztesként lépett az elődöntőbe.
Egyéniben az 1000 méter selejtezőit rendezték. A férfiaknál a Liu fivérek az 500 és 1500 méterhez hasonlóan ebben a számban is sikerrel vették a kétfordulós selejtezőt. A 2018-ban még amerikai színekben olimpiai ezüstérmes Krueger pedig az előző két táv váratlan búcsúja után ezúttal csatlakozott hozzájuk. A nőknél csak az első körben maradtak százszázalékosak a magyarok, ugyanis a másodikban búcsúzott Kónya és Sziliczei-Német, Jászapáti viszont negyeddöntőbe került.
Pekingbe 1500 méteren 36 férfi és női versenyző jut ki, 500-on és 1000 méteren 32-32, a váltókban pedig nyolc-nyolc. A négy vk-versenyből a három legjobb eredményt számolják.
Újdonság, hogy az eddig csak vk-viadalokon szereplő, a magyaroknak két aranyérmet hozó vegyes váltó is bemutatkozik az olimpia műsorán. Az indulási jog kivívásához nem elég a legjobb 12 között zárni a számban, az is kell, hogy az adott ország mindkét nemnél legalább két egyéni kvótát szerezzen.