Sport

Aján Tamás lemondását követelik, kitennék a súlyemelést az olimpiáról

Válságülést tart a Nemzetközi Súlyemelő Szövetség (IWF) vezetősége szerdán Dohában, reagálva az ARD német közszolgálati televíziós csatorna két hete bemutatott dokumentumfilmjére, írta az MTI. A „Titkos dopping – az emelők ura” című filmben az ARD dokumentumokra hivatkozva arról számolt be, hogy a súlyemelésben szisztematikus doppingolás folyik az IWF tudtával, emellett korrupciós ügyek miatt büntetőeljárás indulhat Aján Tamás IWF-elnök ellen.

Richard Pound, a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség (WADA) korábbi vezetője vasárnapi nyilatkozatában az IWF felfüggesztését javasolta.

„A tények ismeretében az egyik logikus válasz az lehet, hogy a súlyemelés egyelőre rövid távon kikerül az olimpiai programból, és mindaddig felfüggesztik a szervezet működését, amíg a Nemzetközi Olimpiai Bizottság számára bebizonyosodik, hogy megfelel az ötkarikás értékeknek” – mondta az ARD-nek a kanadai sportdiplomata, aki maga is a NOB tagja.

„Az ARD által közölt anyagok minden hitelességet nélkülöznek, vádaskodásokat, csúsztatásokat, valótlan állításokat tartalmaznak” – jelentette ki Aján Tamás az MTI-nek a válságülés kapcsán, hozzátéve, hogy megtárgyalják és igazolni fogják, hogy a legszabályosabban történtek a doppingvizsgálatok, és a pénzügyi kérdésekben is a legszabályosabban jártak el.

Az IWF így reagált Pound szavaira:

„Pénzügyekben tíz évvel ezelőtt már pont ugyanezt a vádat hozták fel Aján Tamás ellen: akkor az IWF elnökségének bemutatott dokumentumokkal bizonyítást nyert, hogy a szóban forgó összeg nem hiányzott az IWF pénzéből. Erről a NOB teljeskörű tájékoztatást kapott. Az IWF-nek hivatalos bankszámlája van Svájcban, és erről az elnökség minden tagjának mindenkor tudomása volt” – írták, hozzátéve, hogy Pound feltételes módban beszélt a súlyemelés olimpiáról való lekerüléséről.

Makszim Agapitov, az orosz tagszövetség elnöke – aki az IWF végrehajtó bizottságában is dolgozik – Aján Tamás lemondását követelte.

„Etikai okokból le kell mondania, és magára kell vállalnia a felelősséget. A súlyemelésben végbemenő változásokat a vezetésnél kell elkezdeni” – közölte Agapitov.

Az orosz szövetség képviselője, aki az IWF elnökségének a legtapasztalatlanabb tagja, azért támadja a szövetséget és személy szerint engem, mert az orosz súlyemelés az utóbbi tíz évben óriási számú pozitív esetet produkált, és most vádaskodással próbálja kompenzálni az ellenük indult fegyelmi eljárásokat

– reagált erre Aján.

Az ARD filmje szerint a 2008 és 2017 között olimpián és világbajnokságon érmes súlyemelők csaknem felét nem ellenőrizték a felkészülési időszakban, edzőtáborban.

Aján: A hazámban, Magyarországon rettenetesen lejárattak
A megvádolt súlyemelőelnök szerint az 5,5 millió dollár nem tűnt el, és megvédte a magyar doppingellenőröket is.

A Német Súlyemelő Szövetség elnöke, Christian Baumgartner és Antonio Urso, az Európai Súlyemelő Szövetség olasz elnöke pénzügyi szabálytalanságokról is beszélt a műsorban. Baumgartner szerint Aján Tamás évtizedek során felépített egy rendszert, amely lehetővé tette a doppingolás eltitkolását. A 80 éves magyar sportdiplomata 1976 és 2000 között főtitkára volt az IWF-nek, azóta pedig az elnöke.

Az ARD beszámolt két svájci bankszámláról is, amelyekre 1992-től 23 millió dollár érkezett, ez az összeg nem szerepelt az IWF mérlegében – Urso évek óta állítja, hogy a NOB-tól érkező pénz egy része itt landolt. Az olasz sportvezető szerint a számlák felett egyedül Aján Tamás rendelkezett, és 5,5 millió dollár sorsa tisztázatlan.

Kiemelt kép: MTI/EPA/Igor Kovalenko

Ajánlott videó

Olvasói sztorik