A napokban véget ért 2018-as Crossfit World Gamesen, a sportág világbajnokságán egészen pontosan 429 157 ember állt rajthoz. Ennyien fizették be a húszdolláros nevezési költséget – 8,6 millió dollár összbevétel csak nevezési díjból – annak érdekében, hogy megmérjék, mire képesek, hol van a fizikai teljesítőképességük határa.
Még tavasszal, a világ kilenc régiójában indultak a selejtezők. Horváth Laura hat körön keresztül – 245 046 sportoló fejezte be mindegyik kvalifikációs kört – küzdötte át magát a háromnapos berlini regionális döntőbe, ahonnan első magyar nőként a Wisconsin állam fővárosában, Madisonban megrendezett világdöntőbe is továbbjutott.
A 21 éves, 169 centis budapesti lány mosolygós tekintetű, fotómodellarcú, ellenben a 69 kilogrammos testsúlya jelzi, nem egy nádszálkisasszony. Laura színtiszta izom, de nem úgy, mint egy testépítő vagy súlyemelő. A crossfit ugyanis nemcsak tökéletes izomzatot, hanem erőt, állóképességet, dinamikát, rendkívüli ügyességet és kitartást igénylő sport egyben.
Crossfit-világbajnokságot 2007 óta rendeznek. Nem olimpiai sportág – egyelőre. Ellenben irdatlan tömeget mozgat meg világszerte, és immár hazánkban is. Napjainkban már nagyságrenddel többen járnak funkcionális edzésekre, mint ahányan például vívnak, öttusáznak, birkóznak, bokszolnak, kajakoznak, kenuznak, szertornáznak, rg-znek országszerte.
A magyar lány öt nap alatt 14 kőkemény versenyszámot hajtott végig. Háromban első helyen zárt, kétszer végzett a dobogón, és mivel a maradék kilenc versenyszámban sem szállt el, így összetettben – újoncként – állhatott a dobogó második fokára.
Laura produkciójáért állami jutalom nem jár. Ellenben öt nap alatt csak ezen a versenyen keresett 100 ezer dollárt. Profi sportolóként két éve már a nyereményeiből él, tartja el magát, finanszírozza az edzéseit, utazásait. Vb-második helye óta azonban Amerikából folyamatosan bombázzák a szponzorok.