Európa legmagasabban fekvő városa, a svájci Davos elég sokat köszönhet a Spengler-családnak. Az édesapa, dr. Alexander Spengler még a 19. században alapozta meg, hogy később egészségügyi üdülőközpont lett a városból, a fia, a szintén orvos Carl pedig annyira szerette az 1921-ben alapított helyi hokicsapatot, hogy kitalált egy meghívásos jégkorongtornát.
A Spengler-kupa életre hívását csupa jó szándék vezérelte: Carl Spengler célja az volt, hogy a HC Davos más országok csapatai ellen tudjon készülni. Az időpontot karácsony és szilveszter közé lőtte be, mondván akkor úgyis szünetelnek a bajnokságok. Az első bajnok az Oxford Egyetem kanadai tanulóiból összeállt csapata volt a Berlin SC előtt.
A későbbiekben a II. világháború és pénzügyi okok miatt is volt, hogy elmaradt a kupa, 1957-től kezdve azonban minden évben megrendezik. Már nem csak európai klubcsapatok érkeznek, az Európában játszó kanadai játékosokra épülő Team Canada 1984-től kezdve állandó résztvevő, de szerepelt már Davosban a japán válogatott is.
A legutóbbi két tornát a kanadaiak nyerték, összesen pedig 14 kupagyőzelemnél tartanak, amit csak a házigazda Davos tud überelni, ők 15-ször nyerték meg a Spengler-kupát.
A tavalyi döntő:
Idén is az elmúlt években már bevett formula szerint, hat csapat részvételével rendezik a küzdelmet és ezúttal két válogatott is meghívást kapott. Az egyik a címvédő Kanada, a másik pedig Svájc lesz. Rajtuk kívül négy klubcsapat lép jégre:
- természetesen a HC Davos,
- a világ második legerősebb bajnokságából, a KHL-ből a Dinamo Riga,
- a cseh élvonalbeli Mountfield HK,
- és a finn első osztályú HPK Hämeenlinna.
Az együttesek névsorából is látszik, hogy idén is rendkívül színes esemény lesz a Spengler-kupa, és nem csak a jégen, a lelátón is: egészen sajátos hangulat lengi körbe az eseményt.
Aki végignézi a tornát, egész jó képet kaphat arról, hogyan is néz ki az európai jégkorong napjainkban. A házigazda Davos tele van svájci válogatott játékossal, a Rigában ott van a fél lett nemzeti csapat (a kapus Janis Kalnins a magyar szurkolóknak is ismerős lehet), a finn játékosok kiemelkedően technikásak, míg a csehek tavaly a legnagyobb meglepetést szállították, amikor leverték a KHL-es Jekatyerinburgot.
Közben azt sem szabad elfelejteni, hogy nyakunkon a téli olimpia, ami jégkorong szempontjából más lesz, mint az elmúlt játékok esetében. Az NHL nem tudott megegyezni a NOB-bal, vagyis a világ legerősebb bajnoksága nem engedi el a játékosait Dél-Koreába. Épp emiatt pont az európai élbajnokságokban játszó játékosokból válogatnak majd elsősorban a szövetségi kapitányok, vagyis a bajnoki szünetben rendezett Spengler-kupa ideális lehetőség arra, hogy bárki felhívja magára a figyelmet. Kanadának még ott van merítési lehetőségnek az egyetemi bajnokság (NCAA), amelyből ezúttal többen is meghívót kaptak a válogatottba.
Ami a torna lebonyolítását illeti, két hármas csoportban lesznek a csapatok, akik pedig az élen végeznek, azok automatikusan bejutnak az elődöntőbe. A csoportmásodikok és -harmadikok keresztbe játszanak egymással az elődöntőért.
A Spengler-kupa december 26-án kezdődik és 31-én, ebédidőben már a döntőt rendezik, úgyhogy hat nap alatt lezavarják az egészet. Igazi hokidömping lesz, Magyarországon a Sport2 közvetíti majd a mérkőzéseket.
Nyitókép: MTI/EPA/Gian Ehrenzeller