Federerre és Babosra figyelünk legjobban a US Openen

roger federer (roger federer, )

Az év utolsó Grand Slam-tornája kezdődik hétfőn New Yorkban. Az amerikai nyílt teniszbajnokságon négy magyar hölgy indul.

A hosszú sérülés után visszatért és egyelőre csak vereségeket begyűjtő Szávay Ágnes, vagy az utóbbi időben gyengébben szereplő Arn Gréta biztosan ott lesz a legjobb 64 között, ugyanis az első körben egymással játszanak.

Czink Melindára viszont jóval nehezebb feladat vár, ellenfele hétfőn este a több mint 24 ezer nézőt befogadó Arthur Ashe centerpályán Marija Sarapova lesz.

Az orosz teniszező az idei Roland Garroson gyűjtötte be negyedik Grand Slam-győzelmét, 2006-ban pedig egyszer már diadalmaskodott a Flushing Meadows-i tornán. A világranglistán jelenleg 59., és ezzel a legelőkelőbb helyezésű magyar játékosnak, Babos Tímeának Czinkhez képest jóval több esélye van a továbbjutásra, hiszen a selejtezőből érkezett, magyar származású brit Johanna Konta lesz az első riválisa.

A friss olimpiai bajnok Serena Williams pályafutása 15. GS-diadalára készül. Legutóbb, épp a londoni játékokon a döntőben találkozott egymással Sarapovával, és az amerikai szinte “leütötte” a pályáról az oroszt. Szintén eljuthat a végső sikerig a cseh Petra Kvitova: a tavalyi wimbledoni bajnok szombaton imponáló játékkal nyerte meg a New Haven-i viadalt, előtte pedig Montrealban győzött.

New Yorkban tesz pontot pályafutása végére Kim Clijsters, a belgák volt világelső teniszezője. A US Opent háromszor (2005, 2009, 2010) megnyerő Clijsters 2007 májusában egyszer már felhagyott az élsporttal, ám kislánya születése után 2009-ben visszatért, és győzött a US, majd az Australian Openen is.

2011: Stosur (ausztrál)-S. Williams 6:2, 6:3

A férfiaknál az a kérdés, meg tudja-e bárki is akadályozni Roger Federert abban, hogy begyűjtse 18. GS-diadalát. A svájci játékos eddig öt alkalommal nyert New Yorkban, és az idei formája alapján most is toronymagas esélyes.

Egyetlen komolyabb ellenfele lehet, az ex-világelső, címvédő szerb Novak Djokovic, aki azonban az utóbbi időben halványabban teljesít, az ötkarikás játékokon például el sem jutott a fináléig, a bronzmeccset pedig elvesztette. A spanyol Rafael Nadal makacs térdsérüléssel bajlódik. A 26 esztendős játékos nagy meglepetésre kiesett a wimbledoni torna második fordulójában, és azóta nem játszott.

Ott lehet ugyanakkor a csúcs közelében a brit Andy Murray, aki a londoni olimpiai döntőben legyőzte Federert, és bejuthat a fináléba az argentin Juan Martin del Potro is. A 198 cm magas “Delpo” három éve nyert New Yorkban – a döntőben épp a svájcit verte -, majd nem sokkal később csuklóműtéten esett át, és hosszú ideig harcképtelen volt, mostanában azonban újra legszebb napjait idézi a játéka.