A 2022-es év eseményei erőteljes változásokat hoztak az ingatlanpiacon. A rezsicsökkentés eltörlése és ezzel együtt az energiaárak emelkedése az ingatlanok fenntartási költségeinek kiugró növekedését eredményezte, ami átalakította a keresletet és a kínálatot is. Soha nem kezelték még ennyire prioritásként az érdeklődők az ingatlanok energetikai jellemzőit, miközben a kínálat egyre inkább korszerűtlen otthonokban bővelkedik.
A fordulat országosan érezhető, a vidéki területek mellett a főváros ingatlanpiaca is változik. A Duna House ügyfelei között végzett felmérés szerint idén októberben a korábbi legnépszerűbb kerület, Angyalföld a népszerűségi lista éléről a harmadik helyre szorult, miközben a belvárosi kerületek, a VII. kerület, vagyis Erzsébetváros, valamint a VI. kerület, Terézváros tört az élre. A befektetők által kedvelt belvárosi területeken főként régi bérházak polgári lakásai alkotják a felhozatalt.
A szétválasztott kislakások alacsony fenntartási költségeinek köszönhetően tökéletesek bérbeadás céljából, ha pedig egy nagyobb alapterületű ingatlant sikerül kifogni, akkor akár szobánként kiadva, akár nagyobb munkával, a lakást több kisebb ingatlanra bontva is jól hasznosíthatóak ezek a belvárosi ingatlanok.
Az érdeklődés átalakulása nem csak a népszerűségi lista élén hangsúlyos, sokat mond a sereghajtók közötti sorrend módosulása is. A Duna House ingatlanpiaci elemzése szerint idén októberben Csepel, Soroksár és Rákosmente végzett az érdeklődési ranglista végén. Az elmúlt évekhez viszonyítva a legszembetűnőbb változás a XVII. kerület iránti kereslet csökkenésében tapasztalható.
Az előző évben átlagosan 5,3%-a, 2022 első hét hónapjában pedig az ingatlankeresők 4,9%-a nézelődött a kerületben, azonban a rezsicsökkentés bejelentése óta, vagyis 2022 augusztusa óta az érdeklődők mindössze 3,7%-a keresi célzottan a rákosmenti ingatlanokat.
A XVII. kerület Budapest legnagyobb méretű kerülete. Rákosmente közel 90 ezres lakosságával a főváros hetedik legnépesebb része, amely a pandémia alatt nagy népszerűségnek örvendett, hiszen a térre és a nyugalomra szomjazó fővárosiak előszeretettel választották a zsúfolt belváros és a túl távoli agglomeráció helyett. Az ingatlanok energetikai korszerűségének felértékelődésével azonban egyre inkább veszített vonzerejéből a terület
– magyarázta Benedikt Károly, a Duna House PR- és elemzési vezetője.
A Duna House értékesítési adatai alapján a kerületben 2021-hez képest 28%-os négyzetméterár változást mutatnak a 2022-es számok. A KSH szerint 2021-ben több mint ezer ingatlan cserélt gazdát Rákosmentén, átlagosan 50 millió forint környékén költöttek a vásárlók ingatlanra a XVII. kerületben, ami megközelítőleg 610 ezer forintos átlagos négyzetméterárat jelent a téglaépítésű otthonok esetén.