Annak ellenére, hogy a kerítéstől elsősorban azt várjuk el, hogy megvédjen minket és a tulajdonunkat, esztétikai elvárásoknak is meg kell felelnie.
Az utca embere gyakran a kerítést veszi észre először, és egy szép, mutatós kerítés sokat tud dobni az összképen, ahogyan egy stílusában oda nem illő, elhanyagolt kerítés pedig nagyon sokat tud rajta rontani.
A funkcionalitás mellett természetesen érvényesül az esztétikum is, ezért egy jó kerítésnek stílusában és megjelenésében a házunkhoz és a lakókörnyezethez egyaránt illenie kell.
Ma már számtalan megoldás és anyag közül választhatunk kerítést
- Sövény: nem csupán környezetbarát, de növeli a levegő páratartalmát, felfogja a szelet és megköti a port is, ám hangszigetelés szempontjából egyáltalán nem hatékony.
- Fa: könnyen megmunkálható és formálható, gyakorlatilag bármilyen formát készíthetünk belőle és bármilyen színűre festhetjük, de jó tudni, hogy a fakerítés szinte folyamatos odafigyelést és karbantartást igényel.
- Műanyag: a műanyagból készült léckerítés hasonlít a faléchez. Alapvetően ellenálló, de az extrém időjárási körülményeket nem viseli valami jól, ezért kevésbé tartós.
- Drót: drótkerítés a legolcsóbb megoldás, amely olcsó, és gyorsan telepíthető beton- vagy faoszlopok segítségével, viszont kevésbé strapabíró és nem masszív.
- Kő vagy beton: mindkettő hosszantartó, strapabíró és bármilyen időjárási körülménynek ellenáll. Ideális választás, ha tartós, masszív kerítésre vágyunk.
- Kovácsoltvas: eleganciát sugároz, aminek köszönhetően igazán karakteres eleme lehet az otthonunknak, de nem illik minden stílushoz, ráadásul drága is.
Kerítést nem kötelező építeni, és az nem engedélyhez kötött, ugyanakkor a helyi építési szabályzat meghatározhatja azt, hogy miként is alakíthatjuk ki.
Ezért amikor kerítésépítésre szánjuk magunkat, számos más szempontot is figyelembe kell vennünk, és tisztáznunk kell néhány alapvető kérdést, melyre a profi szakértők mindenre kiterjedő részletességgel válaszolnak.