Merőben más élethelyzetben találják magukat a friss egyetemisták és főiskolások akkor, amikor az első szemeszterükre készülnek. A vizsgaidőszakok most még óriási kérdőjellel állnak előttük, mielőtt azonban belevetnék magukat a gólyák hétköznapi életébe, egy másik fronton is jól kell teljesíteniük. Kirepülve a családi fészekből saját lábra kell állni, melyhez elengedhetetlen egy otthon, amely biztonságos menedéket nyújt a mindennapokban.
1. Amennyiben úgy véljük, megtaláltuk a tökéletes albérletet, mely igényeinknek megfelel, nézzük meg több napszakban a környéket, most azonban ne a csinos házakat nézzük, hanem elsősorban a közbiztonság szempontjából vizsgáljuk meg a környező utcákat. Vegyük sorra azt is, hogy az adott utcaszakaszokon szükség esetén hová tudunk segítségért fordulni, milyen messze van a rendőrség vagy a legközelebbi éjjel-nappali, ahol a segítségünkre lehetnek.
2. Lehetőség szerint töltsünk el egy kis időt a ház előtt, vagy a belső udvarban, hogy meglássuk, milyen mozgás van, kik lesznek a szomszédjaink. Nézzük meg mennyire biztonságos a lépcsőház, a lift, záródik-e a kapu, megfelelően ki van-e világítva a folyosó. Sok utcai támadást követnek el lépcsőházakban, fontos, hogy biztonságosnak ítéljük meg a ház belső tereit is.
3. Amennyire csak tehetjük, törekedjünk arra, hogy ismerősökkel költözzünk össze. Ha ez nem megvalósítható és csak egy szobát tudunk bérelni, tartsuk szem előtt azt, hogy azonos neművel osztozzunk leendő otthonunkon, vadidegen fiú és lány ne költözzön össze.
4. Ne egyedül nézzük meg az ingatlant, mindig vigyünk magunkkal kísérőt. Mielőtt szerződést kötnénk, kérjük ki a tulajdoni lapot. Bár ez ötezer forintos költséggel jár, mégis hatalmas jelentősége van. A dokumentumból ugyanis megtudjuk, hogy valóban a tulajdonostól béreljük-e majd a lakást, neki adjuk-e a kauciót. Ha megbizonyosodtunk arról, hogy valóban az illetékessel állunk kapcsolatban, hivatalosan is kössünk bérleti szerződést, így a későbbiekben egy sor kellemetlenségtől és akár anyagi veszteségtől is megkímélhetjük magunkat. A kaució és első havi bérleti díj átadásakor legyen velünk rokon vagy ismerős.
5. Egyeztessünk a főbérlővel arról, hogy beköltözésünket követően szeretnénk a zárat lecserélni, hogy a korábbi bérlők ne tudjanak bemenni otthonunkba. Alapvetően is érdemes olyan lakást választanunk, ahol van biztonsági ajtó, az ablakokon pedig rács, hiszen például a belvárosban különösen gyakran fordul elő az, hogy a körfolyosóra nyíló ablakokon keresztül hatolnak be a betörők.
+ 1: Iratkozzunk be kifejezetten nőknek, illetve férfiaknak szóló önvédelmi oktatásra, hogy néhány hónap alatt el tudjuk sajátítani azokat a technikákat, melyek segítségével eredményesen meg tudjuk védeni magunkat egy esetleges támadási szituációban. Az edzések során olyan elméleti ismeretekkel is gazdagodhatunk, amelyeknek a megelőzésben van megkérdőjelezhetetlen szerepük.
Kiemelt kép: Pixabay