Van aki önerőből, gyűjtögetéssel, mások hitelre vásárolnak lakást, és akadnak olyan szerencsések is, akik ajándékozás útján jutnak ingatlanhoz.
Egyenes ági rokonok között (szülő, nagyszülő, gyermek, unoka) az ajándékozás – ideértve az ingatlanajándékozást is – 2013 óta illetékmentes. Ez a szabály vonatkozik a házastársakra is.
Ház vagy lakás ajándékozása esetén azonban bár illetékfizetési kötelezettség nincs, ingatlanajándékozási szerződést kötni kell, valamint kell egy ügyvéd által ellenjegyzett közirat vagy bizonyító erejű magánokirat, hisz tulajdonjogot a földhivatal nem jegyez be, csak kizárólag ezek bemutatásával.
A nem egyenes ági rokonokra, illetve az élettársakra az illetékmentesség nem vonatkozik. Nem egyenes ági rokonok közt az illeték mértéke az ingatlan értékének 9 százaléka. Nekik is minden esetben kötelező írásba foglalni magát az ingatlanajándékozás tényét az ingatlan ajándékozási szerződésben.
Fel kell tüntetni a hivatalos papíron az ajándékozás apropóját, sőt a megajándékozottnak írásban el is kell fogadnia a neki adott ingatlant.
Előfordulhat olyan eset, hogy a NAV az illeték mértékét nem fogadja el, ilyenkor helyszíni szemle történhet, és a hatóság az ennek során megállapított érték után szabja ki az illetéket.
Testvér-testvér nem számít egyenes ági rokonnak, köztük történő ajándékozásnál is ki kell fizetni a 9 százalékos illetéket. Ez kikerülhető egy 2 körös ajándékozással: a testvér a szülőnek, majd a szülő a másik gyereknek ajándékozza az ingatlant.
Előfordulhat olyan eset, amikor a gyermek ajándékozna a szülőnek házat vagy lakást. Ez akkor lehetséges, ha a gyermek már nagykorú, kiskorú gyermek ugyanis nem ajándékozhat ingatlant.
Örökséget is lehet ajándékozni. A nagyszülőről a szülő örökölte lakást például a szülő a gyermekének ajándékozhatja.
Személyi jövedelemadót ajándékozáskor nem kell fizetni, sem az ajándékozónak sem az ajándékozottnak.
Költség azonban az ügyvédi költség, amit a szerződés megírásáért természetesen ki kell fizetni.