A Médiatanács eheti ülésén a Szolnok 90,4 MHz helyi kereskedelmi rádiós frekvencia pályázati eljárásában az alaki (formai) vizsgálat után hiánypótlásra hívta fel az egyedüliként pályázó LB Rádió Kft.-t, Andy Vajna ügyvédjeinek, Litter Zsuzsannának és Bíró Balázsnak a cégét. (Az a kiadott tájékoztatóból nem derül ki, milyen hiányosságot talált a Médiatanács a beadott pályázat kapcsán, vagyis mit kell pótolnia az LB-nek.)
A testület a Miskolc 103,0 MHz körzeti közösségi rádiós frekvenciára érkezett pályázati ajánlatok alaki vizsgálatát követően nyilvántartásba vette pályázóként a Borsod-Abaúj-Zemplén Megye Betegeiért Alapítványt. Az FM1 Műsorszolgáltató Kft. pályázati ajánlatát – a korábban elutasított Ifjúságért és Rádiózásért Egyesületéhez hasonlóan – alakilag érvénytelennek nyilvánította a testület. A szintén helyi vételkörzetű Tatabánya 96,7 MHz, illetve Székesfehérvár 101,8 MHz helyi kereskedelmi hasznosításra kiírt pályázati eljárásokban a testület már a tartalmi vizsgálatnál tart. A grémium a tatabányai pályázaton az LB Rádió Kft.-től, a fehérvári pályázatnál a VLNC FM Rádió Kft.-től kér felvilágosítást a beadott pályázatok kapcsán.
A Duna TV kedvezett leginkább a hallássérülteknek
A Médiatanács elfogadta a Nemzeti Média és Hírközlési Hatóság (NMHH) által lefolytatott, a hallássérült nézők számára akadálymentesített műsorszámok törvényi előírásainak ellenőrzéséről szóló beszámolót. A médiahatóság a most vizsgált idei első félév elemzése során több mint ötezer műsorórát ellenőrzött. Ez alapján a médiaszolgáltatók a vetített műsoridő 83,5 százalékát látták el segédlettel, és a kötelezően segédlettel ellátandó műsoridő 99,8 százaléka feliratot vagy jelnyelvi tolmácsolást kapott.
A hallássérült nézőknek nyújtott segítség 99,7 százalékban feliratot, döntő mértékben teletextes leiratot jelentett.A segédlettel kötelezően ellátandó programok között a médiatörvény kiemeli a hírműsorokat, a közérdekű közleményeket, a sport- és időjárás-jelentéseket, a politikai tájékoztató műsorokat, a politikai reklámokat, valamint a fogyatékos személyekről, illetve az esélyegyenlőségről szóló műsorszámokat. A Médiatanács által elfogadott beszámoló szerint a médiaszolgáltatók nagy többségében biztosították a hozzáférést a programokhoz, a hatóság ezért mindössze tizenkét alkalommal kényszerült bírság kiszabására, összesen 8,7 millió forint mértékben.
108 millió forint műsortámogatásra
A Médiatanács 108,4 millió forintot ítélt meg rendszeresen jelentkező hírműsorok, közéleti és kulturális magazinok készítésének támogatására a Magyar Média Mecenatúra Programban. Az idén futó televíziós műsorkészítést támogató pályázat harmadik fordulójának keretében huszonhárom helyi televíziót nyilvánítottak győztesnek. Közéleti magazinokra kapott támogatást a Miskolcon és Tiszaújvárosban fogható Irány Televízió, a Szeged környéki TiszapART, a gödöllői Régió Plusz Televízió, a Soltvadkerti Tv, a Hajdúszoboszlói Városi Televízió, a Sárvári Televízió és a Szentgotthárd vidéki Gotthárd Tv. A hírműsor kategóriában sikeresen pályázott a Szombathelyi, a Keszthelyi, a Vásárhelyi és a fővárosi Hegyvidék Televízió, a Veszprém Tv, a Szolnok Tv és a Somogy Tv. Kulturális magazinműsor kategóriában nyert a Zalaegerszegi Televízió, a Gyula Televízió, a Miskolc Televízió, a Tv Szentendre, a Kapos Televízió, az Ózdi Városi Televízió, a szarvasi Körös Televízió, a Pécs Tv és a budapesti Apostol Tv.
Jövőre 3 milliárdot osztanak szét
A Médiatanács közlése alapján elfogadta a jövő évi támogatási tervét, a Magyar Média Mecenatúra Program pályázati céljait és kategóriáit, illetve ütemezését is. A 3,145 milliárd forinttal gazdálkodó terv 2018-ban is a médiaszolgáltatók működési költségeinek, műsorgyártásának, illetve a független magyar filmes alkotások, továbbá rádiós és online közszolgálati tartalmak gyártásának támogatását foglalja magában, és összesen 15 pályázat között oszlik el. A közösségi médiaszolgáltatók fenntartási és üzemeltetési költségeinek támogatására (rezsipályázat) 400 millió forint jut 2018-ban, műszaki fejlesztéseikre 110 millió forint, a helyi és körzeti televíziós hír- és magazinműsorok készítésére 420 millió forint, rádiós műsorokra 300 millió forint. Ami a nem egész estés filmeket, közszolgálati célú műsorszámokat illeti, az ismeretterjesztő filmek (Kollányi Ágoston-pályázat) esetében 250 millió forinttal gazdálkodhat a tanács, dokumentumfilmekre (Ember Judit-pályázat) 330 millió forint jut, animációs filmekre (Macskássy Gyula-pályázat) 180 millió, animációs filmsorozatokra (Dargay Attila-pályázat) 200 millió, kisjátékfilmekre (Huszárik Zoltán-pályázat) 150 millió, televíziófilmekre és televíziófilm-sorozatokra (Fehér György-pályázat) 600 millió, történelmi dokumentumfilmekre (Nemeskürty István-pályázat) 100 millió. Forgatókönyvírásra és televíziófilmterv-fejlesztésre (Egri Lajos-pályázat) összesen 10 millió forint a keretösszeg, míg az ad-hoc jelentkező események helyszíni forgatási munkálataira (Escher Károly-pályázat) 20 millió forint.
Az online közszolgálati műsorszámok (Neumann János-pályázat) esetében 20 millió forintra pályázhatnak az alkotók. Hangjátékokra és hangjátéksorozatokra (Cserés Miklós-pályázat) összesen 50 millió forint áll rendelkezésre. A filmes pályázatok többségében a Médiatanács továbbra is elkülönít a keretösszegekből a határon túli pályázók számára, a részletes feltételeket az egyes pályázati felhívások tartalmazzák. A testület 2011 óta helyi és körzeti rádióknak és televízióknak szóló pályázatokon közel kétezerkétszáz támogató döntést hozott, valamint több mint ezer nem egész estés televíziós film, rádiós hangjáték, illetve online tartalom gyártását finanszírozta, mindösszesen több mint 18,7 milliárd forinttal.
Ennek keretében ezen a héten két pályázat kibocsátásáról is döntött a testület: megszavazta a mecenatúraprogram Fehér Györgyről elnevezett, televíziófilmek és televíziófilm-sorozatok gyártásának vissza nem térítendő támogatására kiírt 2018-as pályázati felhívást. Az eljárásban a korábbi évekhez hasonlóan legfeljebb 70 perc hosszúságú tv-filmek, illetve legfeljebb kétrészes, epizódonként minimum 25, maximum 50 perc hosszúságú sorozatok gyártása támogatható. A tanács a nyertes alkotások támogatására 600 millió forintot különített el, és a támogatást a pályázatban rögzített összköltség arányában ítéli meg úgy, hogy az ne haladja meg a tervezett összköltség 75 százalékát és a 120 millió forintot. A szinopszisok leadására január 11-én 12 óráig van lehetőség a hatósági ügyfélkapun keresztül. A Médiatanács döntésének határideje május 8., a filmalkotásokat legkésőbb 2019. december 31-ig kell bemutatni.
Szintén a jövő évi program részeként, 400 millió forint keretösszeggel pályázati felhívást fogadott el a Médiatanács a közösségi médiaszolgáltatók működési és üzemeltetési költségeinek támogatására. A közösségi televíziók esetében egy pályázó maximális havi támogatási összege 600 ezer, közösségi rádióknál 500 ezer, kisközösségi rádióknál 400 ezer forint. A pályázatot a következő évre is négy forduló alapján írták ki, az első forduló beadási határideje január 4.